Követeltek a hallgatók, de Hoffmannt nem engedték szólni + Videó + Képek

Párbeszédet követelt a kormányzattól szerdai, vonulós tüntetésén a Hallgatói Hálózat, de volt egy kis bökkenő: Hoffmann Rózsát nem engedték felszólalni.

2012. 02. 15. 18:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

3654-en jelezték a Facebookon részvételi szándékukat a Hallgatói Hálózat (HH) szerda délutáni vonulására, de az ELTE Lágymányosi Campusának északi bejáratánál még alig 100-200-an lézengtek a meghirdetett kezdéskor, 15 órakor. Ekkor a főszervező Csurgó Dénes gyorsan verbuvált egy rendezői gárdát, majd kérte a ballagó gimnazistákból, egyetemistákból és oktatókból álló gyülekezetet, hogy vegyenek magukhoz az előre legyártott transzparensekből. Indulás előtt egy kisebb csoport szedett-vedett dobolással próbálkozott a hangulat fokozásában, de sem ezek, sem az indulás előtti performance nem ért el átütő sikert, hiába próbáltak az ifjak utóbbi esetben Orbán Viktor és Hoffmann Rózsa bőrébe is belebújni. (Az oktatási államtitkár eredetileg akár fel is szólalhatott volna a vonulás Fővám téri végállomásán, de végül nem engedték. Erről egy kicsit később.)


A közösségi portálon eredetileg a hallgatói keretszámcsökkentés elleni megmozdulásra várták a résztvevőket, de emiatt már éppen úgy felesleges volt az egyetemre már bejutottaknak tüntetni, mint nyugdíjasoknak a magánpénztárak „államosítása” ellen annak idején, ezért a Hallgatói Hálózat csak úgy kitágította a panaszkosarat, így pedig már belefért a „röghöz kötés”, a „tandíj” és meglepő módon a diákhitel fájó pontként való megjelenítése.

Fél négykor nekilódult az ezerfősre hízott „Vissza a jövőnket!”-csapat, a Petőfi híd alatt elhaladva természetesen ki is eresztették a hangjukat – akik voltak már életükben evezős túrán, már próbálhatták a dolgot –, de a Műegyetem előtt szobrozókra már nem sikerült annyira hatni, hogy csatlakozzanak a menethez. Miután egy szellemeskedő srác kijelentette társainak a Gellért-hegy teteje felé mutatva, hogy „Nézd má', ott a világ legnagyobb sörnyitója!”, átkeltek a hídon, és várták, hogy majd melléjük verődik egy csomó corvinusos.

Hoffmann Rózsa államtitkársága közölte: két nappal az esemény előtt a HH hívta meg őket a tüntetésére. Az MTI birtokába került Erdész Ábel, a HH képviselőjének február 13-i keltezésű levele, amelyben az áll, kérik Hoffmann Rózsát, „legalább egy szó vagy forró tea erejéig” tartson velük a tüntetésükön, ahol a keretszámok radikális csökkentését, „kikerülhetetlen adósságukat” gyászolják majd. „Mindazonáltal nagyon örülnénk neki, ha személyesen reagálna a Hallgatói Hálózat felvetéseire” – olvasható a dokumentumban. Az államtitkárság szerdai közleménye szerint Hoffmann jelezte, hogy elfoglaltságai ellenére is szívesen elmegy a demonstrációra – tájékoztatni a résztvevőket a felsőoktatás aktuális kérdéseiről és az új felsőoktatási törvényről. A dokumentum szerint Horváth Bence, a Hallgatói Hálózat elnöke ehhez időt kért az elnökséggel való egyeztetésre. Szerda reggel a Hallgatói Hálózat kiadott egy állásfoglalást, amelyben visszautasítja az államtitkár „megkeresését”, úgy állítva be a történetet, mintha ő magától jelentkezett volna erre az eseményre – írták. A Nefmi oktatási államtitkársága az oktatási törvények előkészítésekor rendszeresen folytatott társadalmi egyeztetéseket, nyitott a párbeszédre az érintett szervezetekkel, ezért az eljárást méltatlannak tartja – olvasható a kommünikében. (MTI/MNO)

Nem így történt, így a szervező Csurgó Dénesnek valami igazán hatásossal kellett előállnia a téren felállított, 4 négyzetméteres színpadon. Hogy sikerült-e, ez alapján bárki eldöntheti: „Kicsit szar” – mármint az, hogy szerinte Magyarországon mindig akkor tüntetnek, amikor egy adott intézkedést már meghoztak. Ismerős kormánykritikus szólamokat is hallhattunk tőle, például a Brüsszelből érkező dádázásra figyelmeztetett a felsőoktatási törvény egyes részeivel kapcsolatban. Csurgó rögtön elmagyarázta azt is, hogy miért mondtak nemet az oktatási államtitkárság azon kérésére, hogy a demonstráción maga Hoffmann Rózsa is felszólaljon: a szervezők (aznap éppen…) úgy látták, hogy egy tüntetés nem a megfelelő fórum arra, hogy a szakterület első számú vezetője megnyilvánuljon, erre sokkal jobb lehetne egy széles körű és nyilvános fórum.

Üres zseb kontra Burger King

A szónoklatok sorát egy Varga Zsófiként bemutatkozó negyedikes gimis folytatta, aki már ovisként hallotta azt a szót, hogy egyetem, és noha akkor még nem tudta, hogy mi az, abban alig valamivel később már biztos volt, hogy a nagy kiugrás lehetőségét magában hordozza. Most kétségbeesve tekint a jövőjére a keretszámokat látva, és azon gondolkozik, hogy esetleg kihagy egy évet, hátha könnyebb lesz jövőre a bejutás. Említett bizonyos dániai és ausztriai felsőoktatási intézményeket (konkrét egyetemnevek nélkül), ahol szerinte tárt karokkal várják az elit magyar végzősöket – ingyen tanulni. A magyar egyetem – úgy tűnik – kiöli a bemutatkozás képességét, ugyanis a „Zsófi utáni felszólalót” nem tudjuk megnevezni, mindenesetre kijelentette, hogy a magyar kormány büntetéssel és zsarolással kívánja elérni, hogy a magyar diákok Magyarországon maradjanak. Őt egy cigány származású, hamarosan diplomázó leány követte, akinek családjában édesanyja volt az első, aki felsőfokú végzettséget szerzett, de szerinte ő maga lesz az utolsó.

A felszólalások végén összesítettek, vagyis visszautasították az eladósítást, a keretszámok felülvizsgálatát és párbeszédet kértek, valamint követelték a felsőoktatási törvény és különösen a röghöz kötés visszavonását. A pénzügyi nehézségeik miatt is „kardot rántó” ifjúság egy része aztán gyorsan beosont a közeli Burger Kingbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.