„Nem vagyunk Észak-Korea” – továbblép a Békemenet + Videó

Egyesületté alakult és az élménymegosztásra, kapcsolattartásra honlapot indított a Békemenet három szervezője, Bayer Zsolt, Bencsik András és Csizmadia László.

2012. 02. 23. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Körülbelül egy hónappal ezelőtt ugyanitt jelentették be a Békemenet szervezői a január 21-ei, kormánypárti szolidaritási felvonulást, és a minden várakozást felülmúló esemény, valamint ami azóta zajlik, arra sarkallta Bayer Zsolt újságírót, hogy folytassák.


– Egy hónapja, amikor elmondtuk, hogy szervezünk egy békemenet, megkockáztattuk, hogy talán 100 ezren is eljönnek. Eljött január 21-e, és eljöttek a népek – fogalmazott Bayer. – A Békemenet óta zajlik a szokásos számháború, hogy hányan is jelentek meg, én csak egyet tudok mondani autentikus forrásból; a Népszabadság az operaház előtti tüntetést, ami az Operától az Oktogonig tartott, 100 ezresre becsülte. Be sem merem szorozni.

Bayer szerint ma már mindenki számára világos, hogy ez a néhány civil személy és újságíró által szervezett Békemenet valójában óriási siker volt, ennek ellenére utólag a sajtóban a számháborún kívül egyéb harcok is folytatódtak, mivel a tüntetés egészen szívet melengető jellegébe nem nagyon tudtak belekötni.

– Megpróbáltak fogódzót találni, az egyik ilyen volt, hogy kormánypárti tüntetést diktatúrában szokás szervezni; Észak-Koreát említik gyakran. Erre azt mondom a nagyapámat idézve, hülyének lenni a legkönnyebb – folytatta, felidézve 1968 Párizsát, amikor a Daniel Cohn-Benditék által szervezett diáklázadást egy kétmilliós De Gaulle-párti demonstrációval ellenpontoztak, Charles De Gaulle pedig a helyén maradt.

Bayer emlékeztetett rá, hogy épp a minap alapított egyesületet az éhségmenet kezdeményezése, amit helyeselt is: – A második világháború előtt 20 ezer civil egyesület működött, Rákosi fellépése után ennek legfeljebb az egy százaléka. Mi négyszázezren most úgy döntöttünk, hogy létrehozzuk a Békemenet 2012 Egyesületet – közölte az újságíró.

Élménybeszámolókat várnak

Az egyesület mellett egy honlap is megszületett csütörtök 12 órakor bekemenet-2012.hu címmel, amire a Békemenet résztvevői tölthetik fel élményeiket képekben és írásban is, s mint az MNO-nak hozzátette, teljesen interaktív lesz – ha bármi gond adódik, domaingazdaként ő fogja tartani a hátát, de szerinte nem lesz gond.

A harmadik bejelentés egy könyv leendő születéséhez kötődött: március 15-e után jelenik meg ugyanis egy könyv Bayer Zsolttól, ami dokumentálja egyrészt magát a Békemenetet, másrészt a Magyarország ellenében január 21. óta született és a nemzetközi sajtóban meg is jelent cikkeket, „hogy mindenki lássa, miért is csordult túl a pohár”. A kiadvány egy extrát is tartalmazni fog majd; Orbán Viktor fejti ki hosszabban gondolatait erről az időszakról interjús formában.

Március 15-én

A sajtótájékoztató végén az aktuális politikai ügyekre térve Bayer közölte, ma 24 állam nem teljesíti a hiányt. „Megáll az ember esze, hogy éppen tőlünk veszik el a kohéziós alapokat.” Úgy fogalmazott, „nem tartom kizártnak, hogy a Békemenet következő fellépése március 15-én lesz, de azt sem, hogy beülünk sok-sok autóba, mindegyikbe öten, és kiugrunk Brüsszelbe, és szólunk”.

Aláhúzta, hiteltelennek érzi a brüsszeli intelmeket abban a helyzetben, amikor „tavalyelőtt és tavaly is elmondták, hogy nem fogjuk teljesíteni a kritériumokat, tavaly sikerült, úgyhogy most illő lenne kivárniuk a következő évet, míg kiderül, hogy teljesült-e a deficitcél”. Arra is emlékeztetett: két nappal a Békemenet után maga Martin Schultz, az EP baloldali elnöke mondta ki, hogy minél vehemensebben támadják Orbán Viktort, ő annál inkább megerősödik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.