A kormánypárti politikus a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) és az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) Uniós különóra című estjén kiemelte: a Magyarországot elítélő határozatnak jogkövetkezménye ugyan nincs, de hazánk ellen hangulatot keltenek vele, és adott esetben gazdasági kárral járhat. Az igazi veszély a hetes cikkely beindítása lenne – folytatta –, amely lehetővé teszi az alapvető demokratikus jogok megsértése esetén a szavazati jogok felfüggesztését, és pénzügyi konzekvenciákat is eredményezhet. Úgy ítélte meg ugyanakkor, egyikre sincs esélye a vádaskodóknak.
Arról, ahogyan a szocialista képviselők reagáltak a Magyarországot elítélő határozatra, azt mondta: politikai értelemben tekinthető hazaárulásnak. Erkölcsileg úgy gondolja, amit csinálnak, Magyarországnak árt, felelőtlen és primitív pártérdek mozgatja ezeket a dolgokat. „A régi reflexek szerint működnek” – fogalmazott, hozzátéve: nem érti a hisztériázókat és a szocialistákat sem. „Ha tényleg tönkreteszik az országot ezekkel a hatásokkal, akkor azt hiszik, hogy utána esélyük lesz újjáépíteni?” – tette fel a kérdést.
Surján László azt mondta, az uniót újra ki kell találni és új célt kell neki adni. Az EU-nak vissza kellene találnia a gyökereihez és erkölcseihez. Ennek azonban nem sok jelét látják, és itt a probléma – mutatott rá, egyben rögzítette: ennek ellenére az unió sokkal inkább esély, mint veszély. Az EP alelnöke azt mondta: háromszáz feletti törvényt alkottak meg másfél év alatt. „Ezt nem lehetett megcsinálni csont nélkül.” Van alaptörvény, épül rá számos jogszabály, sorolta. Megjegyezte azonban, hogy nagyságrendekkel rosszabb állapotban van az államigazgatás, mint húsz éve.
Ezt a törvénygyártást a kormányzás elején kellett elvégezni, „majd jöhet a smirglizés, a polírozás, és a végén egész gusztusos lesz”. Rossz ez a rohanás, de nem lehetett másként csinálni, összegzett. Ugyanakkor nem az a szándék, hogy szembemenjenek az európai jogrenddel, a hibák kijavításának a készsége megvan – emelte ki, hozzátéve: a jelenleg Magyarország ellen folyó kötelezettségszegési eljárások nagy része az előző kormány intézkedései miatt zajlik.
„Csak ezt a központosítást lehet megcsinálni”
A kereszténydemokrata politikus az országgyűlési munkára kitérve azt mondta, komoly pártalapú hasadások jöttek létre az eddigi parlamenti szöveten, aminek nagyon negatív következményei is lehetnek még. Kérdésre válaszolva kifejtette, úgy látja, az egészségügy azért van bajban, mert „pénzigényes ágazat”. Nem igaz, hogy Magyarország sokat költ egészségügyre, többet kellene erre a területre fordítani – emelte ki az Antall-kormány szakminisztere. Úgy fogalmazott, tisztelettel nézi, ahogy Szócska Miklós próbálja „kivarázsolni” a forintokat a rendszerből és a kormányzat egyéb területeiről. Rámutatott: a rendszerben együtt van jelen a pazarlás és a hiány, és Szócska Miklós az, aki a pazarlás gyökeréhez megpróbál hozzányúlni.
A mai helyzetben csak ezt a központosítást lehet megcsinálni, és örül, hogy a kormányfő emellett döntött – fejtette ki, hozzátéve: egyes megszólalásokkal ellentétben nem szidná a sebességet sem. Surján László úgy véli, négy hónap kell, hogy minden intézmény átkerüljön az új struktúrába, amihez új beszerzési rendszerek csatlakoznak majd. A KDNP alelnöke szerint az lenne a politikai feladat az esetlegesen jelentkező érdeksérelmeknél, hogy pontosan magyarázzák el, mi az értelme.
Stágel Bence, az IKSZ elnöke arról szólt, fontos az európai színtéren való politizálás, hogy elmagyarázzák, mi miért történik Magyarországon. Európának újra vissza kell találnia a gyökereihez, és az európai embereknek viszonyítási pontjaik kell hogy legyenek. Az egyik ilyen viszonyítási pont a kereszténység – fejtette ki a KDNP országgyűlési képviselője.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.