Szinte minden érintett igénybe vehetné

A Magyar Bankszövetséggel egyetértésben szeretne dönteni a Fidesz az árfolyamgát rendszerét módosító törvényjavaslatról – nyilatkozta Rogán Antal.

TK
2012. 02. 21. 21:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rogán Antal kedden az Országgyűlésben jelentette be, hogy az árfolyamgát rendszerét érintő törvényjavaslathoz módosító indítványt nyújt be a Fidesz, és egyeztetést kezd arról a kabinettel és a bankszövetséggel. A parlament gazdasági bizottságának elnöke a fideszes Németh Zoltánnal közösen terjesztette a Ház elé a módosító indítványt, amelynek lényege – mint azt kedd este az MTI-nek kifejtette –, hogy kiterjesztené az árfolyamgát lehetőségét, amelyet így „gyakorlatilag mindenki igénybe vehetne a devizahitelesek közül”.

A változtatás azt az eredetileg tervezett korlátot érintené, amely alapján az vehetné igénybe az árfolyamrögzítést, akinek a lakása értéke nem haladja meg a 30 millió forintot. Rogán Antal és Németh Zoltán ehelyett azt mondaná: az kaphat árfolyamrögzítést, akinek a felvételkori hitelösszege nem haladja meg a 30 millió forintot.

A gazdasági bizottság elnöke szerint problémás lenne a lakásértékhez kötni a rögzítést, mert az nem objektív kritérium, hiszen a hitelszerződésekben nincs rögzítve az ingatlan értéke, vagyis nem lehetne egyértelműen megállapítani, hogy valaki jogosult-e az árfolyamgátra vagy sem. Ha a lakásértékhez kapcsolódó elképzelés valósul meg, sokan kiesnek az árfolyamrögzítés lehetőségéből – hívta fel a figyelmet, megjegyezve ezzel kapcsolatban, hogy egy 30 millió forintos lakásra „elvileg egy bank nem nagyon adhatott 15 millió forintnál nagyobb hitelt”, és mivel a felvett hitelek tíz százaléka 15–20 millió forint között van, hét százaléka pedig 20–30 millió között, a devizahitelesek mintegy egyötöde elesne az árfolyamgáttól. Ha viszont a hitelösszeghez kötnék az árfolyamrögzítés intézményét, akkor szinte minden érintett igénybe vehetné – mutatott rá Rogán Antal.

Kiemelte: „Tisztában vagyunk azzal, hogy ez a bankszövetséggel kötött megállapodásban másként szerepel. Ezért a javaslatunk nem ultimátum, hanem valóban javaslat”. Ezzel összefüggésben elmondta, járt a bankszövetség elnökénél, tájékoztatta őt, és arra kérte, vizsgálja meg a testület, hogy el tudja-e fogadni módosító indítványukat. A politikus – mint ismertette – azt a választ kapta, hogy kezdeményezésüket a bankszövetség elnökségi ülése elé terjesztik.

„A parlamentben akkor fogunk erről dönteni, ha a bankszövetség álláspontja megvan. Ha a bankszövetség nem támogatja, vagy kompromisszumot javasol, akkor mi ezt figyelembe fogjuk venni a döntés során” – jelentette ki a fideszes képviselő, hangsúlyozva, hogy a Magyar Bankszövetséggel egyetértésben szeretnének dönteni a jogszabályról.

Azzal kapcsolatban, hogy a szintén fideszes Heintz Tamás módosító javaslata az árfolyamrögzítésnél alkalmazott árfolyamok közül a japán jennél alkalmazott mértéket a tervezett 2,5 forintról 2 forintra csökkentené, Rogán azt mondta: erről a módosító javaslatról nem döntött a frakcióelnökség.

Az MTI értesülése szerint a Magyar Bankszövetség szerda délután tartja elnökségi ülését. Ezen megvitatják az árfolyamgátról szóló törvénymódosításhoz érkezett fideszes indítványokat, amelyek szélesítenék az új lehetőséggel élő devizahitelesek körét.

A devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszerértékesítéséről szóló jogszabályt módosítani kezdeményező törvényjavaslat szerint az ügyfelek 2012 végéig kezdeményezhetik az árfolyamgát új rendszerébe való belépést a devizakölcsönt folyósító hitelintézetnél. Az árfolyamrögzítésre 60 hónapig, de legfeljebb 2017 júniusáig lesz lehetőség. A pénzügyi intézmények 180 forint/frank, 250 forint/euró és 2,5 forint/jen árfolyamot alkalmaznának a rögzített árfolyam időszakában az indítvány szerint. A devizakölcsön havi törlesztőrészletének árfolyamgát feletti részéből a kamatrészt elengedik, a hiteladósnak csak a tőkerészt kell majd megfizetnie a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó szabályok szerint. Egy meghatározott legmagasabb árfolyamszint (270 forint/frank, 340 forint/euró, 3,3 forint/jen) felett a törlesztőrészlet legmagasabb árfolyamot meghaladó részét az állam fizeti ki.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.