Végrehajtjuk a teljes átállást + Képriport

Teljes bérkompenzációt hajt végre a közszféra alacsony keresetű dolgozóinak körében a kormány.

2012. 02. 06. 16:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közszféra 690 ezer dolgozójának kompenzálja a bérét a kormány az adórendszer teljes változása után – közölte Matolcsy György hétfő délután a Parlamentben újságírók előtt, miután munkaadói és munkavállalói szervezetek képviselőivel tárgyalt Orbán Viktor kormányfő és más kormánytagok jelenlétében. Az egyeztetésen a kormány oldaláról Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár és a Miniszterelnökséget vezető Varga Mihály vett részt; a munkáltatók oldaláról Demján Sándor és Rolek Ferenc (MGYOSZ), a munkavállalók részéről Zs. Szőke Zoltán, Gaskó István, Pataky Péter és Dávid Ferenc, illetve az esemény utáni sajtótájékoztatón felszólaló Palkovics Imre (Munkástanácsok).

Az OÉT-et kiváltó háromoldalú egyeztetőtanács idén először ült össze, és két fontos témát érintett: az általános gazdaságpolitikai áttekintést a 2011-es évet illetően (ideértve az IMF- és az EU-tárgyalások várható lefolyását), valamint az idei bérkompenzációt.

Növekedés árral szemben

– Egy évvel ezelőtt az aggódás, a kétely és a pánik vegyes hangjait hallhattuk, a kormány is rendkívüli aggodalommal nézte, hogy hogyan képes végrehajtani ezt a gazdaságtörténeti fegyvertényt, hogy hogyan nem lesznek vesztesei az arányos adórendszer világának – fogalmazott a konzultáció után Matolcsy, köszönetet mondva a munkaadók és a munkavállalók képviselőinek. – A jogos aggályokkal kapcsolatban azt jelenthettük egymásnak, hogy az szja-változtatás 5 százalékos reálkereset-növekedést hozott, a harmadik negyedévben 4,2 százalékos adatunk van. Nettó 9 százalékkal növekedtek a bérek emellett. A gazdaság 1,4 százalék körül bővülhetett a múlt évben, miközben a külgazdasági környezet romlott – sorolta a gazdasági tárca vezére.

A számokról szólva a tavalyi évről elmondta, az eltartott gyermek nélküli családokban is nőtt 0,7 százalékkal a reálkereset; ahol egy gyermek volt, ott 4,1 százalékos reálkereset-bővülés volt tapasztalható; s ahol két gyermek, 11,6 százalékos volt a növekedés. – A három- és több gyermekesek – ez 40 ezer családot érint – 18,7 százalékos növekedést tapasztalhattak a reálkereseteket tekintve, a nettó bérük pedig 28 százalékkal bővült – közölte, bejelentve, hogy a 2012-es évben végrehajtják a teljes átállást az egykulcsos, arányos adórendszerre. – A mi feladatunk tehát, hogy olyan egyeztetési kereteket alakítsunk ki, amelyek révén megismétlődik a tavalyi helyzet, tehát nem lesznek olyan munkavállalói csoportok, amelyek rosszul járnak – tette hozzá, kifejtve, hogy ezt egy többlépcsős kompenzációs mechanizmus biztosítja: a közszférában a 216 ezer forint alatt keresőknél az állam teljesen kiegyenlíti a béreket, ez 690 ezer emberre terjed ki. – A versenyszektor esetében arra kértük a munkaadókat, hogy a minimálbéresek esetében hajtsák végre a kompenzációt, és azt ajánlottuk, hogy 216 ezer forintig az 5 százalékos emelés esetleges terheit az állam átvállalja. Ezen kívül egyedi kompenzációra is sor kerül.

Mint mondta, a 2011-es évben jelentős növekedést sikerült elérni, de ez nem azt jelenti, hogy nincs egy-két-három százezer ember, aki vesztes volna.

Munkaadók, munkavállalók

Rolek Ferenc a munkaadók oldaláról elmondta, szerény növekedést lát. Felhívta a figyelmet, hogy a bérmegállapodásokat betartatni a most már ismert végleges számok mentén felelősséggel vállalható. – Ez meg kell, hogy alapozza a bizalmat. A 2012-es év kapcsán azt látjuk: nehéz év elé nézünk. Optimisták vagyunk, hogy az IMF-fel és az EU-val történt megállapodás tető alá hozható, ez megnyugvást hoz a gazdaság számára. A bizalom erősítéséhez nagy mértékben hozzájárulhat a külföldi partnerek megnyugtatása és a párbeszéd itthon, amire a konzultációs fórum lehetőséget ad, még jobbá, megalapozottabbá teszi a kormányzati intézkedéseket, amelyek ez alapján megszületnek – mondta. – Mi az előzetes tájékozódásunk során azt látjuk, hogy a munkáltatók a béremelést végre fogják hajtani, mert ha nem, annak következményei lesznek az állami támogatásokra és a közbeszerzési eljárásokra nézve. A vállalkozások először tavasszal fogják érezni a pozitív változásokat – zárta szavait.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke a munkavállalók nevében elmondta, meghallgatták a miniszterelnök elemzését: – Kíváncsiak voltunk a 2012-es évről szóló kilátásokra. 2011-et tekintve voltak bizonyos aggodalmaink, hogy az IMF vagy az EU nem enged a kormánynak bizonyos intézkedéseket meghozni a válságadók kapcsán.

Visszatekintve úgy értékelte, bátor és markáns lépés történt a nemzetközi átcsoportosításával kapcsolatban. Az intézkedésekben benne volt a magas keresetűek reálbér-emelkedése és az alacsony keresetűek átmeneti nehézségei, és a kompenzáció bonyolult rendszere felkészültséget igényel, hogy ne maradjanak széles rétegek kompenzáció nélkül. – Vannak részletkérdések, amelyekben további együttműködésre van szükség. Összességében tekintve aggodalommal teli ez az időszak a világgazdasági környezetnek köszönhetően, de ez a viszonylagos stabilitás, ami van, okot ad a bizakodásra, és tartható egy olyan tempó, amely a munkavállalók számára is kedvező – fogalmazott a Munkástanácsok elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.