Újra Puskásék „húzzák” a Csíksomlyó expresszt

Ötödik éve indul útjára az anyaországi magyarokkal a Székely gyors és a Csíksomlyó expressz. Az úti cél a világ magyarságát összegyűjtő búcsú.

Gabay Balázs
2012. 03. 28. 12:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Székely gyors 64 év szünetet követően 2008-ban indult újra útjára. A Kárpáteurópa Utazási Iroda és az Indóház vasúti magazin négy évvel ezelőtt úgy gondolta, nincs értelme tovább várni, és megszervezték a különvonatot azon anyaországiak számára, akik közösen szerettek volna eljutni a csíksomlyói búcsúra, az erdélyi és magyarországi magyarok ökumenikus istentiszteletére. 2008-ban nyolc, 2010-ben immár 12 kocsival indult útjára a szerelvény a Csíksomlyó expresszel kiegészülve.


2012-ben két lehetőség közül választhatnak a zarándokok: a Csíksomlyó expresszre avagy a Székely gyorsra is megválthatják jegyüket. Ahogy az előző években, úgy idén is székelyföldi családok szállásolják majd el az anyaországi vendégeket. Az előbbi szerelvénnyel a négynapos utazás teljes ellátással 64 900, utóbbival 62 900 forintba kerül. A Csíksomlyó expressz május 25-én pénteken hajnalban indul útjára Szombathelyről, és Sopron érintésével Csornán, Kapuváron, Győrön és Tatabányán keresztül ér be a Keleti pályaudvarra. Innen 5.15 perckor indul tovább, és Nagyváradot, Kolozsvárt, Dést keresztülszelve érkezik Mádéfalvára késő este. A Székely gyors péntek reggel indul Budapestről, és ugyancsak este 10 körül érkezik a székelyföldi végállomásra. A két szerelvény személyvonatként közlekedik a négy nap során, és a különböző székelyföldi falvakban elszállásolt zarándokokat egyenként veszi majd fel.

A vonatok az elmúlt években 17 500 kilométert tettek meg, és idén a hatezredik utast is elszállítják a csíksomlyói búcsúra.

Az Aranycsapat üzenete

T. Hámori Ferenc, az Indóház magazin főszerkesztője a Székely gyorson megtartott szerdai sajtótájékoztatón visszatekintett a közelmúltba, és elmondta, a vonatút ötlete eredetileg a Budakeszi Kultúra Alapítványtól indult ki. A szervezők 2008 májusában kirándulást szervezetek a történelmi Magyarország határán álló 30-as számú, felújított MÁV-őrház átadására Gyimesbükkre. Az elmúlt 5 évben az államvasutak biztosította a Székely gyorsot, de idén már a Csíksomlyó expresszhez is a MÁV adja a szerelvényeket, tudtuk meg Kővári Zsolttól, a MÁV-Start Zrt. vezérigazgatójától. Kővári azt is elmondta, idén 24 kocsi áll rendelkezésre, és újra a világhírű, az Aranycsapat játékosainak arcképével ellátott Taurus mozdony húzza majd a kocsikat.

„Hét évig éltem a ceglédi vonal mellett, a házunktól 7 méterre száguldottak a vonatok nap mint nap. A gyerekeim minden alkalommal kirohantak a házból, amikor egy gőzmozdony elhaladt előttünk – kalandozott egyet a múltban Rácz Imre. A mozdonyt üzemeltető MÁV-Trakció Zrt. vezérigazgatója úgy vélekedett, az arcképek mögött rejlő pluszjelentés az Aranycsapat teljesítménye. – Ennek pedig napjainkra nézve is van jelentősége. Ezt az üzenetet a mozdonynak, és a rajta utazó összes utasnak magával kell vinnie az úton.”

Buzánszky Jenő, az Aranycsapat hátvédje harmadik alkalommal vesz részt az utazáson. A Csíksomlyó expressz csapatkapitányává választott korábbi kőkemény bekk kifejtette: a szerelvény 22 tehervagont is elbír, szóval nem kell aggódni, ha megtelik mindkét vonat. „Jól járnak, akik eljönnek, hiszen ezúttal egész Erdélyt körbejárjuk majd. Egyetlen ilyen búcsú van csak a világon, így érdemes csatlakozni hozzánk. Biztosak lehetnek benne, hogy életük végéig őrzik majd emlékezetükben ezt a négy napot.

Szepesit hallgatták a Hargita tetején

A nemzet sportolója 1992 óta jár a Gyermekmentővel Erdélybe, így saját bevallása szerint félig-meddig már otthon érzi ott magát. Farkaslakán díszpolgári címmel ajándékozták meg, Székelyudvarhelyen tiszteletbeli székellyé avatták, Csíkszentdomokoson még Buzánszky-kupát is rendeznek tiszteletére. „Akkor fogok megöregedni, ha már nem tudok eljönni erre az útra” – vallotta az egykori vasúti tiszt. Buzánszky Jenő visszaidézte azokat a pillanatokat, amikor ellátogatott a Hargitára, és találkozott azokkal az idős szurkolókkal, akik a tiszta vétel érdekében detektoros rádiókkal mentek fel a hegy tetejére. Ott hallgatták Szepesi György közvetítését az Aranycsapat felejthetetlen meccseiről.

Az utazással kapcsolatos részletes információkat a szekelygyors.hu és a karpateuropa.hu oldalakon találják.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.