Kétmillió magzattal és 11 anyával végzett

Nemcsak az egészségügyi szakma és a társadalom megosztott az abortusztabletta kérdésében, de a WHO is összevissza beszél.

2012. 05. 22. 7:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Heves, már most feloldhatatlannak látszó vitát generált, hogy megkezdődött Magyarországon az abortusztabletta engedélyezési eljárása. Az egészségügyi államtitkárság szerint nemzetközi előírásról van szó, nem pedig a készítmény azonnali bevezetéséről. Szócska Miklós, a terület legfelső vezetője azt hétfőn a parlamentben meg is ígérte, hogy bevezetésről szó sem lesz, amíg a pirula alkalmazásának kockázatairól, illetve hosszú távú mellékhatásairól vita van. Az ügyben az Egészségügyi Világszervezet arra az álláspontra helyezkedett, hogy „hatékony és biztonságos módszere a terhességmegszakításnak”, nem így az Összefogás a Magyar Családokért Egyesület, amely közleményében így fogalmaz: „Az abortusztabletta a megfogant emberi életet öli meg. (…) Meg kell tenni mindent az oktatási, nevelő-, egészségügyi, szociális intézményeknek a jogalkotókkal és alkalmazókkal közösen, hogy a nem kívánt áldott állapotban élő nő és annak családtagjai, hozzátartozói, ismerősei a gyermek megszületéséhez és felnevelkedéséhez kapcsolódó minden segítséget megkapjanak.” A legkarakteresebb kiállás az Alfa Szövetségtől várható, amely szerda 15 órára tüntetést szervez az Arany János utcába, felhívva a figyelmet a tabletta mögött meghúzódó sokkal súlyosabb veszélyekre.

Nagy baj, hogy az Egészségügyi Világszervezet maga is ellentmondásos megnyilatkozásokat tett. 2005-ben és 2007-ben is volt egy-egy ajánlás arra, hogy a tabletta forgalomba kerülhet, mert a WHO útmutatása alapján „ez egy kíméletes, nem annyira megterhelő gyógyszer a terhességmegszakításra”. Közben pedig azt mondják, ne vegyenek be ösztrogéntartalmú készítményeket.

Termékenységellenes korszakban élünk

– Nekünk alapvetően a tablettával és az abortusszal is gondunk van; maga az abortusz egy olyan kérdés, ami több évet igényel, hogy megbeszéljük. Gyakorlatilag egy olyan, termékenységellenes korszakban élünk, ahol az abortusz a családtervezés egyik fő eszközévé vált. A tablettával is több gond van, mindenekelőtt az, amit a WHO ajánl; a szervezet ugyanis azt is hirdeti, hogy ne vegyen be senki ösztrogéntartalmú készítményeket, ezt is 2005-ben mondták – világít rá dr. Téglásy Imre, az Alfa Szövetség elnöke. Arra is felhívja a figyelmet, hogy nem kellene gyógyszernek nevezni, merthogy méregtablettáról van szó. – A magzati életkorát élő gyermek halálában van vagy lehet része, és magának az anyának a halálában is. Magyarországon is tudunk ilyenről, hogy a kísérleti stádiumban lévő tabletta a halálát okozta egy nőnek, erről a nőgyógyászok nem annyira beszélnek – tette hozzá.

A köztévé stúdiójába kedd reggel Téglásy Imrével együtt behívott nőgyógyász, dr. Kisfalvi István amondó, „minden gyógyszernek van mellékhatása”. – Az abortusz egy nem kívánt dolog, de a lényeg az egészségnevelés kellene hogy legyen. Teljesen mindegy, hogy művi terhességmegszakítást végzünk vagy gyógyszereset. Nemhiába járunk középiskolákba sem, elképesztő hiányosságok vannak a szexuális felvilágosítás terén.

Tizenegy anyát ölt meg

A II. sz. nőgyógyászati klinika orvosa elmondta: eddig kétmillió beavatkozás volt a gyógyszerrel, ebből valóban történt 11 anyai haláleset, ez a szakember szerint „elenyésző”. – Minden gyógyszeres beavatkozásnak vannak előnyei, illetve hátrányai, viszont az biztos, hogy a női szervezetet kevésbé veszi igénybe egy gyógyszer, mint egy művi megszakítás – fűzte hozzá Kisfalvi doktor.

Magában a műtét biztonságosságában egyetért az orvossal Téglásy Imre, noha a kérdés egészét merőben másként látja.

– Azt kérném, ezt a vegyületet ne nevezzük gyógyszernek, mert gyógyszernek azt nevezzük, amely az emberi életet valami módon javítja, meghosszabbítja. Még egyszer mondom, nemcsak a gyermek életét rövidíti meg, hanem az asszony életét is; hetekig tartó vérzéssel is járhat a tabletta. Nem véletlen az sem, hogy csak kórházi kezelés formájában lenne bevethető, éppen a halálesetekre való tekintettel – figyelmeztet az Alfa Szövetség elnöke, aki visszautasítja azt a hozzáállást, hogy itt férfiak akarják rákényszeríteni az akaratukat nőkre, a szerdai demonstráción éppen ezért nők is el fogják mondani a véleményüket.

Hogy az orvosszakma egységes álláspontot képvisel-e a tabletta körül kialakult helyzetben, Kisfalvi István őszintén vállalja: nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.