Külön rendőrség kellene az egészségügynek? + Videó

Közös etikai kódexet fogadott el a négy hazai gyógyszergyártó egyesület, ezzel új időszámítás kezdődhet a medicinák iparágában.

2012. 05. 14. 12:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európában körülbelül másfél évtizede folyamatosan fektetik le a gyógyszergyártás etikai normáit. A jelen idő használata ez esetben külön indokolt, ugyanis mindig adódnak olyan új, nem várt és sajnálatos események, amelyek miatt a korábbiaknál keményebb szabályozókra van szükség. Ebben jelent most mérföldkövet, hogy a hazai gyógyszergyárak közül mind a négy magától mutatott hajlandóságot arra, hogy egy etikai kódex megalkotásában részt vegyen. A kódex a gyártáson kívül az etikus gyógyszer-kereskedelemről, valamint az információáramlásról is szól.

– A gyógyszeripar feladata, hogy magas minőségben új terápiákat nyújtson az orvosoknak és a betegeknek, viselkedésével pedig hozzájáruljon a gyógyuláshoz azzal, hogy minden információt megad – mondta az ünnepélyes bemutatón hétfő délután a budai Hiltonban Leitner György, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke, aki társadalmi szerződésnek nevezte a most aláírt kódexet. Leitner hangsúlyozta, a többi iparághoz képest a gyógyszerek területén fokozottabban kell figyelni, éppen azért, mert az egészségünkről van szó.

Greskovits Dávid, a Magyarországi Gyógyszergyártók Szövetségének alelnöke felidézte, 1994-ben kezdődött a közös gondolkodás az etikus viselkedés szabályozására, s noha a törvényi közeg folyamatosan változik, az önszabályozás olyan mérce, aminek mindig maradnia kell. Arról, hogy ennek világosan kifejezettnek kell lennie, már Brázay André, a Generikus Gyógyszergyártók és Gyógyszerforgalmazók Magyarországi Érdekvédelmi Egyesületének elnöke beszélt; mind a négy testület 4-4 tagjából összeáll egy 16 fős etikai bizottság, amely folyamatos párbeszéddel és a hatóságokkal való együttműködéssel segíti, hogy a kódex ne csak egy díszes kötésű könyvecske legyen.

A kézfogás előtt Szócska Miklós egészségügyi államtitkár röviden egy különös hasonlattal indított: a kormányzat és a gyógyszeripar együttélése olyan, mint a Karinthy Frigyes által leírt férfi és nő viszonya, mindketten mást akarnak, de ami az elérendő cél, ahhoz nem megengedett minden eszköz.

– Nagy eredmény, hogy ezt önök önszabályozással kívánják elérni – köszönte meg a gyártói egyesületek képviselői felé fordulva Szócska, aki szerint szintén nagyon fontos lesz, hogy a kódex tartalmát hogyan sikerül majd betartani: – Néha úgy érzem, külön rendőrsége lehetne az egészségügynek, de ez a fórum most nagyon fontos, hogy nem mindenkivel külön-külön kell találkozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.