Jókora vihar csap le este Magyarországra; a meteorológia és a katasztrófavédelem szakembereinek segítségével azonban alaposan felkészülhetünk rá, mikor ne tartózkodjunk a szabad ég alatt, illetve meddig kell türelmesnek lennünk, ha mégis mennünk kell valahová. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) által kiadott narancssárga riasztás mögé néztünk, és azt is megtudakoltuk, hogyan készül a front betörésére a belügy alá tartozó katasztrófaelhárítás.
Hol, mi várható
– Már kora délutántól megkezdődik a változás az ország két térségében: a Dunántúl Balatontól délre eső részén, illetve Magyarország északkeleti fertályán – vázolta az eseményeket Üveges Zoltán, az OMSZ veszélyjelző meteorológusa. Hogy pontosan mire számítsunk? Viharos szélre és bizony jégesőre. A délután kezdődő vihar felhői az esti órákban érnek az ország középső részére – így Budapestre is –, és haladnak tovább északkelet felé, zivatarcellákat a térkép „jobb felső sarkában” éjfél körül jegyezhetünk fel.
A Dunántúl északi részén gyakorlatilag nem várható égszakadás, ahogy az Alföld déli régiói is megússzák. A csapadékmennyiséget illetően azonban nem lesz könyörület a térképünkön is látható riasztási zónákban, egyes helyeken akár több 10 milliméter csapadék is leesik sötétedéskor a prognózis szerint, egy-másfél óra alatt – ez megfelelhet kétheti „adagnak”.
Arra is kíváncsiak voltunk, miért éppen narancs-, és nem citromsárga vagy vörös riasztást adtak ki a szolgálatnál.
– A citromsárga riasztásnál nincs olyan körülmény, amely biztossá teszi a zivatart, a narancssárga figyelmeztetés esetén azonban minden esély megvan rá, hogy 2 centisnél nagyobb átmérőjű jégdarabok essenek a zónában, illetve 90 kilométer per órásnál is erősebb szél fújjon – magyarázza Üveges Zoltán, aki szerint vörösre azért nincs szükség, mert az csak a „végső fegyver” a tárházban, most nem fogják elővenni.
A katasztrófavédelem nem készül
A katasztrófavédelem ügyeletét is felkerestük információért, hogy milyen erőkkel készülnek az esti, éjszakai égzengésre, de kiábrándítottak bennünket.
– Az általunk ismert információk alapján nem indokolt külön készültség az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság részéről. Az OMSZ-szel folyamatos kapcsolatban vagyunk, a lakosság tájékoztatásával kapcsolatban ők az illetékesek, az időjárási veszélyhelyzet egy sok összetevős dolog – közölték az MNO-val.
Viharvadászok
A belügy tehát nem fél attól, ami este jön, a Viharvadászok Egyesülete azonban a Szupercella.hu portálon szokott érzékletességgel számol be arról, mi lesz: „Egy veszteglő front mentén, illetve annak előterében ma jó néhány helyen várható heves zivatarok kipattanása az országban. Főként a Dél-Dunántúlon, illetve esetleg az Északi-középhegység keleti felében szupercellák kialakulására is kell számítani, az esti órákban pedig már az Alföldön is. A paraméterek adottak nagyobb méretű zivatarrendszerek (MKR) kifejlődéséhez. (…) Egy-egy szupercellában, különösen a déli megyékben a tornádó kialakulása is benne van a pakliban.” Felhőszakadások térségében egészen pontosan 36 milliméternyi jeget-vizet jósolnak, ez csaknem háromheti mennyiséget jelenthet, 600 milliméteres évi csapadékmennyiséggel számolva.
Kedden aztán már egy-két szárazabb nap jön, néhány fokkal alacsonyabb hőmérséklettel.