Orbán Viktor már a választások után közvetlenül jelezte, el fog múlni a kormányoldal kivételesen magas társadalmi támogatottsága, és jön az az idő, amikor a Fideszt, illetve őt magát is pfujolni fogják. Azóta közvélemény-kutatások egész sora hozta ki a trendet, miszerint a kormányerők népszerűsége csökken, a Fidesz támogatottsága az MSZP-é irányába apad – igaz, más eredmények azt mutatják, a bizonytalan szavazók tábora pártszimpátiától függetlenül magas. A kormányfő ezt korábban úgy jellemezte: nehéz idők jönnek, és ez meg fog látszani.
– 2010-ben mindenki számára világos volt, hogy egy szétprivatizált, kifosztott, tönkretett ország helyzetébe jutott Magyarország, és ez egyértelműen a szocialisták hibája, ennek is köszönhető a kétharmadunk. Elemi erővel mondták azt az emberek, hogy ebből elég volt, és hogy valami mást kell csinálni. A napnál is világosabb volt, hogy egy olyan helyzetből hallatlan nehéz lesz kimászni. Az ország újjáépítése nagyon sok konfliktussal jár – emelte ki. Aki azt gondolta, hogy 2010 után kolbászból lesz a kerítés, nem volt igaza. De minden nehézségünk ellenére a mögöttünk hagyott két évben a Fidesz megőrizte és most is őrzi vezető szerepét, és ha megnézzük az elmúlt 20 év tendenciáit, akkor a mostani kormány a legnépszerűbb középidőben – szögezte le a köztévé kedd reggeli háttérműsorában Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke.
Szimpatikus intézkedések is morzsolják a tábort
Hogy milyenek a bizonytalan szavazók? A Századvég interpretációja szerint bizony sok olyan Fidesz-szavazó sorolja most magát a „szürke zónába”, akik később visszatérhetnek, ha eljön a választás napja. Arról viszont, hogy milyen intézkedések, események hatására távolodtak el, a politikusnak is van véleménye.
– A helyzet az, hogy nem lehet közvélemény-kutatások alapján kormányozni. Ez olyan lenne, mintha a válogatottat a közönség kívánalmai alapján állítanák össze – abból sem volt még semmi jó, és pont a közönség pfujolt a leghangosabban… Egy sor olyan intézkedést hoztunk, amely egyébként az emberek döntő többségének a tetszését bírta, ugyanakkor nyilvánvaló volt, hogy azok, akik érdeksérelmet szenvedtek, akár Fidesz-szavazók is voltak korábban, eltávolodtak tőlünk. Nem önmagában arról van szó, hogy olyan lépéseket tett a kormány, amelyek népszerűtlenek, hanem azok is, amelyek esetleg népszerűek, egyre inkább morzsolják a Fidesz szavazóbázisát – fejtegette a debreceni polgármester.
Példát is hozott erre: lehet, hogy akik 2010-ben korkedvezményes nyugdíjban voltak, nagy számban szavaztak a Fideszre, de ha a párt jelezte volna, hogy felszámolják majd azt az igazságtalanságot, hogy valakinek 42 évesen van magas nyugdíja, a többieknek meg 63 és fél éves korukig dolgozni kell, és felkérik őket, hogy térjenek vissza a munka világába, ennek közülük sokan nem örültek volna. „Ha a lépés elsöprően népszerű is volt, sokan akkor sem örültek neki” – húzta alá Kósa.
A fogorvosnál is ez van
– Vagy itt van az egykulcsos adó: a lakosság 60 százaléka járt jobban, 15 százaléknak nem változott a jövedelme, a többiek viszont rosszabbul jártak, és hiába vezettük be a bérkompenzációs rendszert, nyilván aki ezzel nem tudott élni, vagy a munkáltatója nem él vele, az biztosan nem örül. Hiába jó a többségnek, ezek mind morzsolnak és morzsolnak, és a bizonytalanok felé terelik a választókat; nem más pártokhoz mennek el – hívta fel a figyelmet a pártalelnök. Az emberek szerinte jól tudják saját hosszú távú érdekeiket, csak az adott pillanatban nem feltétlenül látják be. Kósa Lajos szerint ez van a fogorvossal kapcsolatban is.
A külföldről érkező támadások fő okát sem abban látja, hogy egyes intézkedéseiket rossznak tartják, „inkább az a bajuk, hogy nem a szocialisták kormányoznak, hanem egy olyan kormányzás folyik, amelyben a magyar érdekekért konzekvensen és meglehetős következetességgel, határozottan képviseli a kabinet; sokkal nehezebb együttműködni egy ilyen partnerrel, mint egy olyannal, aki mindenre csak bólint”.