Január óta nem fizet a műsorszórásért a Neo FM tulajdonosa, és már a bankgaranciát sem tudja felmutatni. Az MNO úgy értesült, a 700 milliós, Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság felé lévő tartozása mellett körülbelül 200 millió forinttal az Antenna Hungáriának is adósa. Lapunk arról is hallott, a Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége (Mahasz) már hónapokkal ezelőtt kifejezte aggodalmát amiatt, hogy a Neo FM tulajdonosa nem mutat fizetési hajlandóságot.
Mint azt szerdán megírtuk, a Neo FM-nél úgy határoztak, hogy a médiahatóság engedményei ellenére még a csökkentett médiaszolgáltatási díjat sem fizetik meg, tizenegy hónapja pedig bankgaranciával sem tudják bizonyítani, hogy az adóforintokat a hatóság valaha megkapja. Ennek ellenére az NMHH még egy utolsó lehetőséget adott a Neo tulajdonosának: ha havi részletekben – június 18-ával kezdődően – téríteni kezdi 700 milliós adósságát, megtarthatja műsorszórási jogát, ellenkező esetben a Médiatanács újra összeül, és akár a Neo FM sugárzásának felfüggesztéséről is dönthet. A Neo központi száma szerdán hosszasan kicsöngött, így aktuális halasztási kérésükről, tartozásaik rendezésének mikéntjéről, illetve esetleges válságtervükről nincs információnk.
Egy rádió akkor működhet törvényesen...
Megkerestük az ügyben az Artisjust – a dalszerzőknek járó jogdíjak rádióktól történő beszedéséért felelős intézményt – is, de az arra hivatkozva, hogy a válság miatt és a tartozókra való tekintettel nem szívesen adnak ki információt, kértek még egy napot az adat közlésére. Egy beszédes mondatot viszont közöltek: „Egy rádió akkor működhet jogszerűen, ha tartozásait a szerzők, az előadók és a kiadók felé kiegyenlíti.”
Mint az ismeretes, a Neo FM annak a Sláger Rádiónak a korábbi frekvenciáján üzemel, amely szintén, miután piacvezetővé vált, kezdett elmaradozni kötelezettségei vállalásától (műsorok tartalma, befizetési kötelmek), és működése harmadik évében (2001) felfüggesztette a koncessziós havidíj fizetését, s bő egy évig egyetlen fityinget sem adott a közös kasszába. 2002-ben az ORTT ugyan felbontotta működéshez szükséges szerződést, de a folyamat végül azzal a kompromisszummal zárult, hogy az adó 70 százalékos díjkedvezménnyel 2009-ig tovább folytathatta a sugárzást, sőt a szocialista–liberális többségű Országos Rádió- és Televízió Testület egy laza döntéssel lenullázta az eredetileg hatvanas-hetvenes évek szupersztárjaival előrukkoló, egyébiránt külföldi tulajdonú rádió tartozását.
Tartalmuk miatt számos alkalommal gond adódott a Sláger műsoraival – főként a kiskorúak védelmére vonatkozó szabályokkal szemben –, de a büntetést, ahogy korábban a sugárzási díjat sem, az adó nem volt hajlandó befizetni. 2005-ben már csaknem 100 millió volt csak a büntetési hátralék.