Tarlós István kiemelte: fel kell hívni a figyelmet arra, hogy ha az emberek észreveszik mások gondjait, szeretettel figyelnek a környezetükre és kilépnek az önzés korlátai közül, igazabb, teljesebb életet élhetnek. Kitért arra, hogy napjainkban a világ különböző pontjain olyan súlyos politikai, háborús nézeteltérések vannak, amelyek gyökere a világnézetek különbözőségéből fakad. Amikor a családok és országok egyaránt megélik az elszegényedést, akkor jó alkalom a lelki összetartozás kifejezésre juttatása, „a nem anyagiak felértékelése” – mutatott rá.
Lelki egység
A főpolgármester megemlítette: a Fokoláre mozgalom figyel a más vallásokban fellelhető értékekre, célja pedig olyan társadalom felépítése, amely kisebb-nagyobb közösségekben, sokszínűen létezik. A mostani találkozóra is sokan érkeztek, megannyi társadalmi és életközösségből: idősek, fiatalok, munkavégző ifjak, egyetemisták, gimnazisták – sorolta. Tarlós István annak a véleményének is hangot adott, miszerint ez az esemény nagyszerű lehetőséget ad, hogy létrejöjjön a lelki egység, és lelki katarzist adhat, amely a kívülállókat is megszólíthatja. Aki hirdeti az evangéliumot, az teljessé teszi az életet, tanúságot tesz a hit erejében – jegyezte meg, hozzátéve: a Fokoláréról a pápa úgy nyilatkozott, az „a Szentlélek válasza korunk drámai változásaira”.
Bogyay Katalin, az UNESCO közgyűlésének elnöke kiemelte: a nemzetek közötti szociális, oktatási, kulturális együttműködést is elősegítheti ez a találkozó, éppen ezért az UNESCO számára a Fokoláre mozgalom nagyon fontos. Amíg a háború gondolata megszületik, addig mindig meg kell születnie a béke gondolatának is, mert „a béke megszületésére szomjazunk mindannyian” – fogalmazott.
Felhívta a figyelmet arra: az ENSZ szervezete, az UNESCO a különbözőséget ünnepli, ahogy a Fokoláre mozgalom is, és mindkét szervezet célja „a szeretetteljes béke”. Az új generációnak arra kell koncentrálni, „hogyan tudja (...) megoldani a problémákat és együtt építeni a jövőt”, a kultúrák közötti kommunikáció pedig megoldhatja az egymás közötti problémákat – állapította meg.
A megnyitón felolvasták Tarcisio Bertone bíboros, vatikáni államtitkár levelét, melyben tolmácsolta XVI. Benedek pápa üdvözletét és apostoli áldását, „bízva abban, hogy az esemény a tartós béke és öröm forrásává válik számunkra". A katolikus egyházfő megállapította, hogy Budapest „több értelemben is sokatmondó szimbóluma annak a gondolatnak, amely olyan sok fiatalt gyűjtött itt egybe: Let's Bridge, Építsünk hidakat!"
Mint azt a levélben írta, a béke építésének eltökélt szándéka húzódott meg a Fokoláre mozgalom alapítása mögött is, amikor célul tűzték ki, hogy "egyszer s mindenkorra eltávolítsák azokat a tényezőket, amelyek a jövőben ilyen konfliktusokhoz vezetnének".
A megnyitó előtt már jóval korábban fiatalok nagy csoportjai egymásnak kórusban felelgettek, illetve egymást üdvözölték az arénában, zászlókat lengettek, amelyek között található volt egyebek mellett amerikai, kanadai, brazil, argentin, salvadori, brit, olasz, svájci, német, lengyel, görög, bolgár, cseh és macedón lobogó is. A megnyitó beszédek előtt egy tánccsoport és egy filmbejátszás segítségével felelevenítették Magyarország történelmét a nemzetközi közönség számára.
A rendezvényen köszöntötték Alberto Bottari de Castello apostoli nunciust, Vatikán magyarországi nagykövetét, Hende Csaba honvédelmi minisztert, Réthelyi Miklóst, a magyar UNESCO Bizottság elnökét, volt minisztert, valamint Soltész Miklós szociális államtitkárt. A megnyitó beszédeket nemzetközi koncert követte a Budapest Sportarénában, majd annak végeztével „békemenet” indult a Lánchídig.
Mintegy tizenkétezer fiatal érkezett Budapestre a világ 85 országából a Genfest nemzetközi ifjúsági találkozóra. A Fokoláre mozgalom által szervezett, péntektől vasárnapig tartó rendezvény célja, hogy bebizonyítsa, nemzetközi szinten is lehetséges az összefogás és együttműködés, egy egységesebb és szolidárisabb világ megépítése.
A Genfestet először 1973-ban rendezték meg Firenze mellett, majd többnyire más olaszországi helyszíneken. Ez az első alkalom, hogy a kelet-közép-európai régió adhat otthont a világtalálkozónak. Az Európai Unió által is támogatott esemény fővédnöke Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, védnöke Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke, valamint Tarlós István főpolgármester. A 2012-es Genfest mottója Let's Bridge!, azaz Építsünk hidakat! A rendezvény ugyanis a vallásközi és nemzetek közti párbeszédre nyújt lehetőséget.
A programsorozat „nulladik napjának”, augusztus 30-ának délelőttjén az Erzsébet téren Testvériség-sarkot avatott Rogán Antal Belváros-Lipótváros fideszes polgármestere, majd este nyolc órától a Genfest zenekara, a GenRosso adta elő a Streetlight című musicalt a Petőfi Csarnokban.
A zárónapon a budapesti Szent István-bazilika előtti téren szentmisét tart Erdő Péter, másutt istentiszteleten, illetve vallásközi összejöveteleken vehetnek részt a fiatalok. Az ifjúsági találkozó programjai követhetőek lesznek az interneten és televízióban. A találkozó több programját a Duna World is közvetíti, s a csatorna szombaton tematikus napot szentel a Genfestnek. A nemzetközi ifjúsági találkozó részletei megtekinthetők a Genfest.org vagy a Fokolare.hu internetes oldalon.