Bakondi György tűzoltó altábornagy az ünnepségen kijelentette: az állampolgárok biztonsága az állam és a helyi önkormányzatok közös érdeke, nemzeti ügy. Hozzátette, hogy összefogással „messzebbre lehet eljutni”. A beruházás költsége 86 millió forint volt, ebből Gyula önkormányzata 46 millió forintot biztosított, az állami forrás 40 millió forint volt. Az OKF főigazgatója példaértékűnek nevezte a város együttműködését és áldozatvállalását, azt, amit Gyula a helyi katasztrófavédelmi infrastruktúra és eszközök korszerűsítése érdekében tett.
Kiemelte: a gyulai önkormányzat akkor hozott döntést a több mint 50 százalékos fejlesztési hozzájárulásról, amikor már döntöttek a hivatásos tűzoltóságok állami irányítás alá vételéről. A városvezetés felismerte, hogy Gyula és a kistérséghez tartozó települések biztonságát szolgálja a korszerű tűzoltólaktanya és annak eszköztára – tette hozzá.
Bakondi György a távirati irodának elmondta: a helyi tűzoltóságok fejlesztési programja keretében a kintlévőség összege mintegy 360 millió forint, több települési önkormányzat ugyanis visszavonta és a megvalósítás során nem teljesítette támogatási ígérvényét. A főigazgató szerint kevés az esély arra, hogy az önkormányzatok teljesíteni tudják a két-három évvel ezelőtti ígérvényeiket, mert a helyhatóságok közül több azóta nehéz anyagi helyzetbe került.
Békés megyében Szarvas önkormányzata vállalt még részt a tűzoltólaktanya épületének és a tűzvédelmi eszközöknek a fejlesztésében, a város saját tulajdonú ingatlant adott át az országos katasztrófavédelemnek, a felújítást követően a laktanyában a tűzoltóság korszerű feltételek között tud dolgozni.
A főigazgató kitért arra: az országban egyre több önkormányzat ismeri fel, hogy a tűzoltóság állami hatáskörbe vonása mellett az erejükhöz mérten célszerű együttműködni az állammal a katasztrófavédelmi fejlesztésekben a helyben élő állampolgárok és a vállalkozások nagyobb biztonsága érdekében.