A miniszter az országban lévő magyar tartományi újjáépítési csoport (PRT) munkájával kapcsolatban azt mondta, hogy több százezer embernek segítettek az elmúlt hat évben. Ez idő alatt egyebek mellett nyolc új iskolát építettek fel, tizenkettőt bővítettek, kilenc kórházat és tizenhárom egyéb egészségügyi intézményt hoztak létre, valamint rengeteg kutat fúrtak és több mint 50 kilométernyi utat is építettek. Ezek fenntartását most már valóban át lehet adni az afgán nép törvényes képviselőinek – fűzte hozzá.
Hende Csaba kiemelte: a közép-ázsiai ország ezt követően sem marad magára, hiszen a nemzetközi közösség továbbra is támogatja például anyagilag. Elmondta azt is, az afganisztáni „rendezési folyamat” a világ 50 országának mintegy 130 ezer katonájával tervszerűen folyik, és ennek a menetrendnek az egyik fontos állomása a harcoló csapatok kivonása, amit 2014 végéig kell végrehajtani.
Magyarország és a Magyar Honvédség (MH) a jövőben új módon vállal új szerepet az afganisztáni NATO-műveletekben – ismertette a kormány döntését a honvédelmi miniszter csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.
Misszió magyar módra
A külföldi misszióban való részvétel nemzetközi elismerést és presztízst szerzett Magyarországnak és a nemzeti érdekeinket szolgálja – mondta korábban Hende Csaba. Hazánk jelenleg egyébként 340 katonát állomásoztat Afganisztánban az afganisztáni nemzetközi haderő (ISAF) részeként. A cél, hogy olyan fejlesztéseket végezzenek el, olyan infrastruktúrát hagyjanak maguk mögött, mellyel komolyan javíthatják az afgánok életfeltételeit a NATO-csapatok kivonulását követően.
A Magyar Honvédség tartományi újjáépítési csoportja (PRT) 2004 augusztusában látott munkához a Kabulhoz közeli Camp Julien táborban. A könnyű gyalogszázadnak a járőrözést, az objektumvédelmet, a kutatás-mentést és a konvojok kísérését szabták feladatul. 2006-tól a magyar misszió vette át a NATO bagláni székhelyű tartományi és újjáépítési csoportjának irányítását.
Áprilisban az atlanti szövetség védelmi és külügyminiszterei megállapodtak arról, hogy 2014 után harcoló erők nem lesznek Afganisztánban. A brüsszeli tanácskozáson a tagállamok megegyeztek a 2014-ig zajló rendezés egyes állomásaiban. Májusban a chicagói NATO-konferencián Orbán Viktor miniszterelnök méltatta az afganisztáni magyar erők munkáját. „A magyar katonák nagyszerűen teljesítettek, széles körű elismerést harcoltak ki Magyarországnak” – hangsúlyozta akkor.
Kiemelt jelentőségű akció
A magyar katonák szakértelmének köszönheti életét csaknem 1500 ember, ők hatástalanították ugyanis július elején azt a robbanószerkezetet, amelyet egy tartálykocsira szereltek fel Afganisztánban. A magyar kontingens parancsnoka és a gyors reagálású magyar erők – megerősítve a magyar tűzszerészekkel – azonnal a helyszínre siettek, és az afgán hatóságokkal közösen biztosították a környéket – mondta az akciót követően Hende Csaba a Hír Televíziónak.