Mára globálissá vált a gazdaság, az intézmény- és a jogszabályrendszer, de „a veszély és a kihívás”, valamint az utóbbiakra adandó válaszok is, és a válaszadásban a Genfestet szervező Fokoláre mozgalomnak is szerepe van. Ugyanakkor az emberi jogok, a szolidaritás, a testvériség és az erkölcsi normák és értékek is univerzálisak – tette hozzá.
Martonyi annak a meglátásának adott hangot, hogy a világban az emberi és az állami kapcsolatok szintjén létrejött az ellenszenv, a rágalom, sőt a gyűlölet kultúrája is, ezzel pedig szembe kell állítani a szeretet és a szolidaritás kultúráját. Utalt arra: „Budapest a hidak városa”, Magyarország a befogadás állama, a népek, civilizációk, kultúrák összekapcsolódása pedig gazdagította az ország „kultúráját, civilizációját, egész életét”. Ezzel összefüggésben idézte I. Szent István király Intelmeiből azt, hogy „az egynyelvű, egyszokású ország gyenge és esendő”.
A fiatalok választották Budapestet
Madártávlatból
Nem kevesebb mint 540 műsorpercet szentel a minden kábeles háztartásba eljutó Duna World közszolgálati tévécsatorna a hétvégi Genfestnek. A leglátványosabb a szombat este lesz: az Arénától induló, a Hősök terét érintő és a Lánchídnál koreográfiával véget érő felvonulást légi felvételekkel teszik még emlékezetesebbé – mondta el az mno.hunak Erhardt Ágoston a csatorna vallási műsorainak főszerkesztője.
A legmagasabb állami és összegyházi szinten támogatott fesztivál hangulatába élőben először szombat délelőtt 10-kor nyerhetnek bepillantást a nézők. A két és fél órás közvetítés során az mno.hu valamennyi vallásügyi kérdésben jártas szakértője, Török Csaba, fiatal médiareferens pap segít majd eligazodni a világvallások között.
Lukács Tamás, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának KDNP-s elnöke beszédében megköszönte a Fokoláre mozgalomnak, hogy a nemzetközi összejövetel helyszínéül Budapestet választották, és arra kérte a résztvevőket, hogy „Budapestet tegyék Mária városává”, ahogy I. Szent István is Szűz Máriának ajánlotta az országot halála előtt.
Maria Voce, a Fokoláre mozgalom alapítója arról beszélt, hogy a fiatalok választották Budapestet a péntektől vasárnapig tartó világtalálkozó helyszínéül, ugyanis korábban kérdőíveket küldtek ki, hogy jelöljék meg, melyik városban szeretnék megrendezni a következő Genfestet. Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy „Budapest a Genfest után nem lesz ugyanaz, mint ami előtte volt”.
Építsünk hidakat!
A Genfestet először 1973-ban rendezték meg Firenze mellett, majd többnyire más olaszországi helyszíneken. Ez az első alkalom, hogy a kelet-közép-európai régió adhat otthont a világtalálkozónak. Az Európai Unió által is támogatott esemény fővédnöke Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, védnöke Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke, valamint Tarlós István főpolgármester.
A 2012-es Genfest mottója Let's Bridge!, azaz Építsünk hidakat!, ami a mozgalom céljára, a vallásközi és nemzetek közötti párbeszédre utal.