Bakot lőttek Gyurcsányék és az LMP

Nem várható meglepetés a vasárnapi hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választáson, a legnagyobb kérdés, ki lesz a második.

Kovács András
2012. 09. 01. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egész őszi belpolitikai szezon alaphangját adhatja meg a vasárnapi hódmezővásárhelyi időközi polgármester választás, ahol ringbe száll a három legnagyobb parlamenti párt is. A mostani kampány is hozott néhány érdekes eseményt, de nagyobb botrány nélkül teltek el ezek a hónapok. A voksolás kapcsán elsőként fontos megjegyezni, hogy a baloldal 1990 óta még egyszer sem tudott győzni a megyei jogú városban.

Mint ismert azért kellett időközi megmérettetést kiírni, mivel Lázár János, a város korábbi polgármestere június 2-ától kezdve a Miniszterelnökséget vezeti államtitkári rangban, és a két tisztség a törvényi szabályozás értelmében összeférhetetlennek számít. Orbán Viktor miniszterelnök május 25-én kérte ki  a hódmezővásárhelyiektől Lázárt, aki akkor úgy fogalmazott: a vidéki érdekeket fogja szolgálni a kormányban.

Nyolcezer ajánlás

A politikus lemondását követően megindult a jelöltállítás és az ajánlószelvényekért való küzdelem. Almási István, a Fidesz–KDNP aspiránsa nyolcezer kopogtatócédulát gyűjtött össze. A tizennyolc esztendeje önkormányzati képviselőként, tizenkét éve pedig alpolgármesterként dolgozó Almási István személye biztosíték arra, hogy Hódmezővásárhely továbbra is dinamikusan fejlődő város legyen – fogalmazott korábban Lázár.

Az ellenzéki oldalon a legfőbb cél az volt, hogy sikerüljön közös jelöltet találni, de erre már a kezdetektől nem sok esély volt, mivel az LMP nem a szocialistákkal közösen kezdett keresésébe. Az ökopárt egy régi munkáspárti politikus és Balogh Jánosné mártélyi polgármester – 2006-ban az MSZP az ő javára lépett vissza az országgyűlési választás  második fordulójában – nevét futtatta meg. Végül egyiküket sem indították vélhetően amiatt, mivel nem volt meg a szervezeti hátterük az ajánlások összegyűjtésére, ami a pártvezetés azóta is tagad.

A Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció kezdetektől fogva az összefogás oldalán állt, de sem az MSZP, sem az LMP nem kért ebből. Egyedül ők sem „merték” bevállalni az indulást, így hozzá sem kezdtek a kopogtatócédulák gyűjtéséhez. Azóta eldőlt, hogy a párt Kis Andreát, az MSZP jelöltjét támogatja, de a DK helyi támogatottsága vélhetően nem fogja nagy mértékben javítani a szocialista aspiráns esélyeit.

Rosszul döntöttek

A hétvégi polgármester-választást vélhetően a Fidesz fogja megnyerni, éppen ezért a legnagyobb kérdés az, hogy ki lesz a második – fogalmazott az mno.hunak Kiszelly Zoltán. A politológus szerint, ha a szocialisták futnak be a második helyre, azt a mostani pártvezetés a saját sikereként kommunikálhatja, ha a Jobbik, akkor pedig a szélsőjobboldali párt elmondhatja, hogy túljutott az utóbbi idők botrányain.

Mindenképpen rossz az LMP és a Demokratikus Koalíció számára, hogy egy jobboldali fellegvárban nem állítottak jelöltet, mivel túl nagy kockázatot nem vállaltak volna ezzel, és azt is mutathatták volna, hogy vidéken is van támogatottságuk – vélte a szakember. Ráadásul egy ellenzéki összefogás esetében konkrét támogatottsági számokkal tudtak volna az asztalhoz ülni – hangsúlyozta Kiszelly.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.