Ígéretet kaptak a doktoranduszok

Megvizsgáljuk a lehetőségét, hogy a kutatómunkát pályázatokkal lehessen segíteni – ígérte Répás Zsuzsanna Balatonkenesén.

LM
2012. 09. 01. 14:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Répás Zsuzsanna emlékeztetett: a kormány a nemzetpolitika központjába az összetartozást állította, ezt szeretnék elősegíteni a Kárpát-medencében az élet minden területén. Ha egységesnek képzeljünk el a Kárpát-medencét, akkor oktatási szempontból is így kell tenni: kialakítani egy hálózatot, kapcsolódási rendszert, hogy a határon túli oktatási, tudományos szervezetek tudjanak egymásról – fejtette ki. Hozzátette: ez fontos a tudomány szempontjából is, hiszen a politika és tudomány sokszor teljesen más nyelvet beszél, és a politika nem tudja használni a tudomány eredményeit; ezért fontos, hogy a fiatal tudósok nyitottak legyenek a politika iránt.

Pályázatokkal segítenék a kutatómunkát

Kérdésre válaszolva elmondta: a Bethlen Gábor Alapnál nem lett több a pénz – igaz, kevesebb sem –, így nehezen tudnak új programokat indítani, de át tudnak csoportosítani forrásokat. A helyettes államtitkár el tudja képzelni, hogy a kutatómunkát pályázatokkal segítsék, erről tárgyalásokat kezd az alap vezetőjével – ígérte.

A kormány szerdán elfogadta azt a rendeletmódosítást, amely lehetővé teszi, hogy azok a külhoni magyar diákok, akik magyar nyelvű középiskolában sikeresen leérettségiztek az államnyelvből, ezt középfokú nyelvvizsgaként tudják elfogadtatni Magyarországon, és a felvételi eljárásban is többletpontokat kaphassanak, erre már a 2013-as év eleji keresztféléves eljárásban lehetőség lesz – jelentette ki.

Felsőoktatás a határokon túl

Kandikó József, a Collegium Talentum külföldi tehetségeket támogató szervezet elnöke arról beszélt, hogy az intézmény célja, hogy legyenek tudományos fokozattal rendelkezők oktatók, akik a magyar felsőoktatást fenn tudják tartani a határokon túl, s magas színvonalú oktatást biztosítanak a külhoni magyar diákok számára. A Collegium Talentumnak tavaly 40 hallgatója volt, idén 30-at vettek fel Kárpátaljáról, Felvidékről, Vajdaságból, s nemcsak doktoranduszokat, hanem mesterképzésen résztvevőket is – ismertette.

Határon túli tehetségek

Antall Péter, az Antall József Politikai és Társadalomtudományi Tudásközpont Alapítvány igazgatója az alapítványról elmondta: két éve működnek a Corvinus egyetemen, a tehetségek felkarolásával foglalkoznak. Januártól Miskolcon, ősztől a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen is lesz irodájuk; s most építik a határon túli kapcsolatokat. Jövőre a kormány támogatásával ösztöndíjprogramot indítanak, amely kizárólag a határon túliaknak szól, pályázathoz és kutatáshoz kötik. Hogy hány doktoranduszt tudnak foglalkoztatni, az a kormányzati támogatástól függ – tette hozzá.

A kerekasztal-beszélgetésen a határon túli doktorandusz szervezetek (Románia, Szlovákia, Vajdaság, Kárpátalja) képviselői megosztották egymással tapasztalataikat az ösztöndíj-lehetőségekről, a pályázati rendszerekről; felvetették, hogy problémát jelent az információáramlás, előfordult például, hogy Magyarország négy ösztöndíjhelyet biztosított szlovákiai magyaroknak, de csak ketten jelentkeztek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.