A megyék jövőbeni szerepéről szóló megbeszélésen – amelyen részt vett Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár és Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára is – megvitatták, hogy a megyék milyen forrásokhoz juthatnak a 2014 és 2020 közötti európai uniós fejlesztési ciklusban gazdaságfejlesztésre, terület- és vidékfejlesztésre. A kormány tervei szerint ebben az időszakban a fejlesztési források legalább tíz százalékát a megyei önkormányzatok fogják elosztani.
A sajtófőnök tájékoztatása szerint a kormány és a megyei önkormányzati vezetők tárgyalásán megállapították azt is, hogy az állam összesen 196 milliárd forint adósságot vett át a megyéktől, így a nehéz helyzetben lévő térségek sorsát rendezték. Az intézményeket az állam átvette, a megyék a jövőben területfejlesztési feladatokat látnak el.
Hol és mennyi? – adósságátvállalás számokban:
Pintér Sándor belügyminiszter és Tarlós István főpolgármester találkozóján fény derült rá, a kormány a fővárosi önkormányzat felgyülemlett adósságából is részt vállal , a pontos részletek ugyan még nem nyilvánosak – február 15-éig kell megállapodni –, de 40 százalékot, vagyis 74,4 milliárd forintot mindenképpen átvállalnak.
Zala megyében mintegy száz kistelepüléstől vállalja át az állam a jelenlegi adósságait, ezek az összegek néhány milliótól 200 millió forintig terjednek.
Pécs mintegy 44 milliárd forint adósságának legalább a felét átvállalja az állam.
Nagykanizsa mintegy hétmilliárd forintos adósságállománya nagyjából 40 százalékkal csökken a kormány adósságkonszolidációjának köszönhetően.
Kaposvár 21 milliárd forint adósságának legkevesebb a felét átvállalja az állam.
Debrecen 27,34 milliárd forintnyi adósságának a felét vállalja át az állam az önkormányzati adósságrendezés keretében.