Gyurcsányék zsinórban kapták a pofonokat

Nem szívesen fog visszaemlékezni az idei januárra Gyurcsány Ferenc, mivel egyik jelöltje veresége mellett egy népszavazási buktát is elkönyvelhetett a DK.

Kovács András
2013. 02. 02. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Januárban három időközi önkormányzati választást (Zebegény, Csehbánya, Pusztaszabolcs) és egy népszavazást (Gyömrő) tartottak. Zebegényben a polgármester mellett képviselőket is választottak, míg a másik két településen csupán az első emberre kellett voksolniuk az arra jogosultaknak. A mostani hónapot a korábbi időszakhoz hasonlóan a független jelöltek uralták, azonban feltűnt a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció is, de erről utóbb már szívesen lemondtak volna.

Összesen 6333 fő élhetett volna állampolgári jogával januárban, azonban csak 2827 fő jelent meg a szavazóurnáknál. Ez 44,64 százalékos részvételnek felelt meg, ami némileg alacsonyabb a korábbi hónapokban megszokottnál. A legnagyobb arányban a Veszprém megyei Csehbányán (79,27 százalék), míg Pusztaszabolcson csupán 39,76 százalék voksolt. Méreténél fogva az utóbbi városban tartott szavazás húzta vissza a részvételi arányt.

Baloldali bástyát nyert a Fidesz

Míg Zebegényben és Csehbányán csak független jelöltek szálltak ringbe, addig Pusztaszabolcson a parlamenti pártok is indultak. A voksolást a Fidesz támogatásával induló Csányi Kálmán nyerte, míg a DK-s Miklósi Péter a második helyre szorult. A vereséget követően azonnal megindult a háború a pártok között, mivel a Gyurcsány-párt szerint: ha a függetlenként induló, volt MSZP-s alpolgármester, Szőke Erzsébet visszalépett volna a javukra, akkor nem a kormánypárt nyer.

Ezt már nem fogjuk megtudni, de az jól látszik, hogy a szocialisták még helyi szinten sem szívesen támogatják kívülről a DK-t. Ennek több oka lehet, de vélhetően nem akarják magukkal egy szintre emelni őket, ami egy későbbi tárgyalás során jó hivatkozási alap lehet Gyurcsányéknak. A baloldali kudarc annak fényében még fájóbb lehet a parlamenti ellenzéknek, hogy a Fejér megyei település egészen a 2009-es Európai parlamenti választásig az MSZP stabil bástyája volt, és többször is fölényesen legyőzték a Fideszt.

Érvénytelenség Gyömrőn

Gyömrőn a Demokratikus Koalíció és az MSZP helyi szervezete, valamint a Környezet-, Ifjúság- és Gyermekvédő Egyesület (KIGYE) támogatásával gyűjtötték össze a megfelelő mennyiségű aláírást abban kérdésben, hogy „Egyetért-e Ön azzal, hogy Horthy Miklósról, a vitatott történelmi személyiségről ne nevezzenek el közterületet Gyömrőn?” A referendumon csupán 18 százalék jelent meg, ami messze elmaradt a szükséges 50 százalékos érvényességi küszöbtől. Ami igazán nagy csapás volt a balliberális oldal számára, hogy míg a referendum kiírásához 2700 aláírást sikerült összegyűjteniük, addig csupán 1778-an szavaztak igennel.

Összességben a voksolások nem rajzolták újra a hazai politikai térképet és olyan tendenciát sem látni, ami komolyabb változásra utalna. Az jól látszik, hogy míg a Fidesz, az MSZP, a Jobbik az utóbbi hónapokban ért el sikereket ezeken a voksolásokon, addig a DK csupán pofonokba tud beleszaladni, míg az LMP meg sem próbálkozik az ezeken való indulással, ami később még nagyon visszaüthet.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.