Totális kudarcsorozat: a szocialistákat mindenhol jól elverték

A függetlenek és a Fidesz–KDNP jelöltjeinek fölényével zárultak az áprilisi időközi önkormányzati választások.

Kovács András
2013. 05. 05. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áprilisban 16 időközi önkormányzati választást tartottak Magyarországon, amelyek a független indulók és a Fidesz–KDNP jelöltjei sikerét hozták. A rekordszámú választásra többek között a járási hivatalok élére kinevezett vezetők miatt került sor, így a következő hónapokban már jóval kevesebb időközi választás lesz. A voksolások közül kiemelkedett a barcsi és a monori megmérettetés, valamint a szendrői polgármester-választás, ahol a parlamenti pártok is ringbe szálltak és meglehetősen furcsa események történtek.

A múlt hónapban 18 050 fő élhetett volna állampolgári jogával, ebből 7765 fő jelent meg az urnáknál, ami 43,02 százalékos részvételnek felelt meg. A legtöbben Szászfán (78,95 százalék), míg a legkevesebben Bakonynánán (12,48 százalék) szavaztak, azonban az utóbbi településen csupán egy fő szállt ringbe a polgármesteri helyért. A közvéleményt természetesen azok a választások érdekelték, amelyeken a parlamenti pártok, vagy egyéb szervezetek is ringbe a szálltak, mivel azokból lehet valamilyen általános következtetést levonni.

Április 7-én az ipolytarnóci választáson elindult a Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP), és az alakulatnak sikerült több mint 40 százalékot összesítenie, ami vélhetően annak köszönhető, hogy a településen nagy ismertségnek örvendett az alakulat jelöltje. Ugyanezen a napon Túristvándiban több mint 73 százalékos részvétel mellett a Fidesz–KDNP jelöltje diadalmaskodott, míg Jászszentlászlón a kormánypárt egy független jelölttől szenvedett vereséget.

Szintén április 7-én Monoron, egy tízezer főnél népesebb településen járulhattak az urnákhoz a szavazók, ahol többek között létrejött a MSZP–Demokratikus Koalíció (DK) összefogás. A választáson közel 30 százalékos részvétel mellett a Fidesz–KDNP jelöltje több mint 60 százalékot ért el, míg a Mesterházy–Gyurcsány szövetség 15 százalékos eredménnyel a harmadik helyen végzett. Monor esetében egy alapvetően jobboldali választókerületről volt szó, így nem volt meglepetés a kormánypárt győzelme, de az jól látszott, hogy a Fidesz mögötti bizalom nem fogyott el.

Április 21-én egy újabb 10 ezer főnél népesebb településen, Barcson szavaztak helyi önkormányzati képviselőre. A voksolás előtt az MSZP jelöltje visszalépett, így a Fidesszel egyedül egy jobbikos aspiráns nézett farkasszemet, így bizonyos értelemben megvalósult az ellenzéki egység. Mindezek ellenére a kormánypárti jelölt több mint 68 százalékot szerezve győzött, több mint 20 százalékos részvétel mellett.

A szendrői polgármester-választáson szintén a kormánypárt diadalmaskodott, aminek azért volt nagy jelentősége, mivel a részvétel több mint 53 százalékos volt. A balliberális elemzők az utóbbi években a fideszes sikerrel záruló időközi választások után mindig azt mondták, hogy nincsen nagy jelentőségük, mivel alacsony részvétel mellett zajlottak, és egy magasabb aktivitás esetén a baloldal diadalmaskodott volna. Ezzel szemben a borsodi városban magas részvétel mellett a kormánypártok egyedül több szavazatot szereztek, mint az összes többi aspiráns.

Az MNO összesítette azon települések szavazati eredményeit, ahol parlamenti, vagy azon kívüli erő elindult. A végleges eredmény szerint a függetlenek az érvényes szavazatok 42,3, a Fidesz–KDNP 40,57, az MSZP 9,18, a Jobbik 6,12, míg az MSZDP 1,83 százalékát szerezte meg. A voksolások eredménye egyértelműen azt mutatja, hogy az ellenzéki reményekkel szemben továbbra is meglehetősen stabil a kormánypártok támogatottsága. A szocialisták gyakorlatilag csak annak örülhetnek, hogy összesítésben meg tudták előzni a Jobbikot.

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.