Májusban 11 településen tartottak időközi önkormányzati választást Magyarországon, ennek túlnyomó többsége polgármester-választás volt, de volt olyan település, ahol csak képviselőket választottak. A közvéleményt leginkább a két tízezer főnél népesebb településen (Komló, Berettyóújfalu) tartott voksolások érdekelték, mivel ezeken jelentek meg a parlamenti pártok, míg a falvakban, vagy a kisvárosokban a Fidesz–KDNP-t leszámítva ismételten a független jelöltek domináltak.
A múlt hónapban összesen 8143 fő élhetett volna állampolgári jogával, közülük csupán 2659-en jelent meg az urnáknál, ami 32,65 százalékos részvételnek felel meg. A legnagyobb arányban Rádfalván (70,35 százalék), míg a legkevesebben Várdombon (19,21 százalék) voksoltak. Az összesített részvételi arányt egyértelműen rontotta a berettyóújfalui időközi voksolás, ahol még 20 százalék sem ment el, viszont a komlói választáson a részvétel átlag feletti volt.
A parlamenti erők közül Berettyóújfaluban egyedül a Jobbik szállt ringbe, így abban bízhatott az alakulat, hogy akár az első hely megszerzésére is képes lehet a kelet-magyarországi városban. Ezzel szemben a párt lényegesen rosszabbul szerepelt, mint 2010-ben, a voksok 20 százalékát sem tudta megszerezni, ami teljes mértékben egybevág a közvélemény-kutató intézetek adataival, amelyek szintén azt mutatják, hogy egyre fogy a szélsőjobboldali alakulat bázisa.
Komlón a szocialisták győzelemre készültek, és a sikerre meg is volt minden esélyük. A baranyai város a korábbi évtizedekben az MSZP legerősebb fellegvásárnak számított, még a 2010-es választásokon is országos átlaguk fölött szerepelte a párt. A kampányban Mesterházy Attila is megjelent a körzetben. A kormánypártok színeit a Lungo Drom képviselte, és jelöltjük a május 12-ei megmérettetésen elsöprő győzelmet aratott. A Fidesz–KDNP szövetségese egymaga a voksok több mint 55 százalékát szerezte meg, míg az MSZP csupán azzal vigasztalódhatott, hogy legerősebb ellenzéki pártként 30 százalék fölött szerepelt.
A kistelepüléseken a független jelöltek mellett egyedül a Fidesz–KDNP szállt ringbe, ráadásul Szakonyfaluban egyedül a kormánypártok állítottak jelöltet. Meglepő, de így is több mint 65 százalékos volt a részvétel, mivel ilyen esetekben általában a választópolgári érdeklődés is jóval kisebb. A következő hónapokban már lényegesen kevesebb választás várható a kisebb településeken, mivel lezajlottak azok a voksolások, amelyeket a járási hivatalok élére kinevezett vezetők lemondása miatt kellett tartani.
Májusban ismét folytatódott a független jelöltek dominanciája, valamint a kormánypártok jó szereplése. A balliberális ellenzék ismételten súlyos verésbe futott bele, ráadásul egy olyan településen szenvedett vereséget, amely korábban az egyik fellegvárának számított. A kormánnyal szemben álló erők számára az is óriási kudarcnak számít, hogy Komlón kívül csupán a Jobbik tudott elindulni egy választáson, míg az MSZP, az Együtt 2014 és Demokratikus Koalíció egyetlen helyen sem tudott jelöltet állítani.
Kormánypárti és független jelöltek győzelmével zárultak a márciusi időközi önkormányzati választások. A Fidesz–KDNP számára a szentendrei és a dunakeszi siker bír a legnagyobb jelentőséggel, mivel utóbbi településen még növelni is tudták a 2010-es szavazóbázisukat. Az ellenzéki erők súlyos vereséget szenvedtek, így tovább folytatódhat a belháború a politikának azon a térfelén.