Rasmussen: Okosnak kell lenni a siker érdekében

Példaértékűnek és modellértékűnek nevezte Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár a NATO Pápán működő Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) programját.

WL
2013. 07. 01. 13:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főtitkár hétfőn a Hende Csaba honvédelmi miniszterrel folytatott egyeztetése utáni sajtótájékoztatón azt mondta: a SAC program C17-esei időről időre hosszú utat tettek meg Magyarországról Afganisztánba, alapvető összeköttetést jelentettek az afganisztáni csapatok számára, de hosszú utat tettek meg Haitibe is, ahol a földrengés áldozatainak nyújtottak segítséget.

Anders Fogh Rasmussen szerint a SAC program megmutatta, hogy a siker érdekében nem kell nagy nemzetnek lenni, hanem okosnak kell lenni és együtt kell működni. Ebben a programban tíz NATO-tagállam és két partnerország a működtetés és karbantartás költségét megosztva együtt repül és közösen ér el sikereket. Ez a lényege a NATO Smart Defence, azaz Okos Védelem programjának – hangsúlyozta a főtitkár, aki egyúttal köszönetet mondott azért, hogy Magyarország befogadta ezt a projektet.

Hende Csaba a sajtótájékoztatón azt mondta: a tárca számára a kiindulópont az, hogy 20 év mulasztásai után meg kell erősíteni Magyarország katonai képességeit, amelyeket így növekvő mértékben ajánlhat fel a szövetség számára is. Ezek közül kiemelte például, hogy a Magyar Honvédség Gripenjei 2014-től Szlovénia, 2015-től pedig a balti államok – Észtország, Lettország és Litvánia – légtérellenőrzéséhez is hozzájárulnak majd. Kiemelte továbbá, hogy a hagyományos hadviselés mellett napjainkra felerősödött a kibertérben folytatott műveletek elleni védelem is, s a következő kibervédelmi gyakorlatot Magyarországon rendezik meg.

A Pápai Bázisrepülőtér új hangárkomplexumának építési területét hétfő délelőtt közösen adta át a NATO-főtiktár és Hende Csaba. A tárcavezető a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a beruházás mintegy 10 millió dollár értékű.

Anders Fogh Rasmussen a pápai ünnepségen felidézte: négy éve érkezett a bázisra az első szállítógép a NATO Stratégiai Légiszállító Képesség programjának keretében. A program 2009-es indulása óta a C17-es repülőgépek több mint 10 ezer órát repültek, mintegy 30 ezer tonna árut és 30 ezer utast szállítottak – mondta.

A Stratégiai Légiszállító Képesség (Strategic Airlift Capability, SAC) programban anyagi forrásokkal és személyzettel részt vevő 12 ország a repülési időt az előzetes megállapodásoknak megfelelően osztja fel egymás között. A SAC tíz NATO-tagországból, (Magyarország, Bulgária, Észtország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Románia, Szlovénia, Egyesült Államok) és két – a NATO-partnerség a békéért programjához csatlakozó – országból (Finnország, Svédország) áll.

Anders Fogh Rasmussen Hende Csaba honvédelmi miniszter meghívására érkezett hétfőn Magyarországra. A NATO-főtitkár a délután folyamán Áder János köztársasági elnökkel és Orbán Viktor miniszterelnökkel is találkozik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.