„A magyar múlt áldozatos munkása volt” Urmánczy Nándor

A múlt emlékeinek ápolása minden generációnak kötelessége – mondta Tarlós István, Budapest főpolgármestere.

TK
2013. 10. 01. 16:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főpolgármester hangsúlyozta, hogy Magyarország és Budapest múltja jeles emlékekben rendkívül gazdag, de súlyos tragédiákkal is terhes. Úgy fogalmazott: történelmünkben gyakran váltották egymást a kizárólagos igazságra törekvő korok. Rámutatott: egyszer minden kor véget ér, az igazság nyilvánvalóvá válik, és a valódi hősök kitörölhetetlenül visszakerülnek a magyar történelem igazi aranykönyvébe. Urmánczy Nándor „a magyar múlt áldozatos munkása volt”, de jövőt is szeretett volna építeni, amelynek alapjait „éppen mostanság fedezzük fel”. Ez az ember a trianoni tragédia után nem sokkal a nemzet egységéért dolgozott, ezért élt és halt – tette hozzá.

Tarlós István megjegyezte: Trianon után Urmánczy Nándor „hangja nemcsak a fájdalomé, hanem a reményé, a reménykedésé is volt, rendíthetetlenül hitt Magyarország feltámadásában”. Nagyszerűsége abban is megmutatkozott, hogy az általa indított országzászló-állító mozgalom azon a felismerésen alapult, hogy az egy nemzethez tartozók összetartozása megmarad akkor is, ha a közösségeket határok választják el egymástól, az autonómiához pedig hozzátartozik az elődök emlékének megőrzése, ápolása.

Emlékeztetett arra, hogy az emlékpad eredeti példányát Urmánczy 1940-es halála után két évvel emelték, de Siklódi Lőrinc alkotása a második világháborús harcokban megsemmisült. 2011 szeptemberében szülőhelyén, Maroshévízen Kövér László jelenlétében avatták fel Urmánczy Nándor első köztéri szobrát – közölte.

A margitszigeti víztorony közelében elhelyezett emlékpadról Tarlós István elmondta, mészkőből készült, a hozzá tartozó oszlopon három dombormű látható, az egyiken Urmánczy profilja, a másodikon az ereklyés országzászló előtt szónokló Urmánczy, a harmadikon pedig az Erdélyi Férfiak Egyesületének címere látható.

Németh Szilárd, Csepel fideszes polgármestere beszédében kiemelte: Urmánczy Nándor a nemzeti összetartozásért küzdött egy olyan korban, amely „farkastörvényei között mindvégig hitt a nemzet felemelkedésében és az igazság mindenekfelett álló erejében. Szenvedélyesen szerette hazáját, és ebben nem ismert megalkuvást. ( ) Gondolatainak napjainkban a nemzet határok megváltoztatása nélküli egyesítése felelhet meg.”

Megemlítette, hogy Urmánczy Nándor 16 éven keresztül volt tagja a képviselőháznak a szászrégeni választókerület küldöttjeként. Az első világháborúban önként vonult be katonának 49 évesen. 1918 októberében kormánybiztossá nevezték ki, majd ugyanez év novemberében többekkel megalapította a Székely Nemzeti Tanácsot. Elmondása szerint Trianon után a nevéhez fűződik a Védőligák Szövetségének megalapítása, amelynek egyik kezdeményezése a békeszerződésre emlékeztető Észak, Dél, Kelet, Nyugat szoborcsoport felállítása volt a budapesti Szabadság téren.

Az esemény végén Fülöp Ákos örmény katolikus plébános megáldotta az emlékpadot, majd rövid köszöntőt mondott Gortvay István, Urmánczy Nándor unokája.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.