Az emberi élet mentése a legfontosabb cél

Szakértők szerint egyre fontosabb a tömeges atrocitások megelőzése.

PR
2013. 11. 06. 13:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tömeges atrocitások megelőzése a gyakorlatban – a visegrádi országok együttműködése címmel szervezett tanácskozáson Jennifer Welsh, az ENSZ főtitkárának különleges tanácsadója előadásában emlékeztetett arra, hogy 2005-ben tett vállalásuk szerint az ENSZ tagállamai kötelességüknek tekintik népük védelmét az atrocitásokkal szemben, és ha erre egy állam nem képes, akkor ez a nemzetközi közösség feladata.

Az elv alkalmazására azonban nem új, bonyolult struktúra létrehozása a cél, hanem az, hogy segítsenek az államoknak vállalt felelősségük ellátásában – tette hozzá. Jennifer Welsh szerint a 2005-ben vállalt kötelezettség mára a diplomácia részévé vált, hivatkoztak rá Darfur és Szíria esetében is.

Szíriával kapcsolatban a szakértő elmondta, hogy a katonai intervenció csak a beavatkozás egyik módja, és nem is feltétlenül a legjobb. A  védelmi elv pedig nem mondja meg pontosan, hogy milyen beavatkozás szükséges. Szíria esetében aktívak a humanitárius szervezetek, az ENSZ is foglalkozik az üggyel – magyarázta, hozzátéve, hogy katonai beavatkozást csak a BT engedélyezhet, márpedig ott erről nincs egyetértés.

Jennifer Welsh emlékeztetett arra, hogy az emberek védelmének elvét valósítják meg a Szíriával szomszédos államok is, menekültek százezreinek befogadásával, továbbá az EU tagállamai is azzal, hogy szankciókat vezettek be Szíriával szemben.

Az Alapítvány a Népirtás és Tömeges Atrocitások Nemzetközi Megelőzéséért szervezet tanácskozásán Horváth Zoltán, a V4 nemzeti koordinátor-helyettese elmondta, hogy az elmúlt két évtizedben hatékony együttműködést alakítottak ki a V4-ek, azaz a visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) a régió stabilitása és jóléte érdekében. Az országok érdekérvényesítő képessége együtt nagyobb, együttműködésük nagy elismerést váltott ki – hangsúlyozta, megjegyezve, hogy a csoport elnöke jelenleg Magyarország, és célja az együttműködés további fejlesztése.

Horváth Zoltán arról is beszélt, hogy a V4 jó együttműködési keretnek bizonyult két külpolitikai cél megvalósítására, az EU bővítésének támogatására a Nyugat-Balkán felé, valamint az uniós szomszédságpolitika segítésére. Lakatos István emberi jogi nagykövet azt mondta, hogy a V4 országai rendszeresen hasonlóan szavaznak az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában, és általában nagyon hasonló az álláspontjuk. Ezért akár az emberi jogi politikájuk összhangba hozatala is megoldható lenne – vélte.

Simona Leskovar, az R2P Felelősség a Védelemért Globális Központ szlovéniai szervezetének munkatársa hangsúlyozta, hogy jó együttműködési lehetőségek kínálkoznak országa és a V4 között, mert hasonló értékeket vallanak, és közös érdekek is összekötik őket.

A szakértő szerint javítani kellene az országok által vállalt védelmi kötelezettség teljesítéséhez az intézményi feltételeket mind állami, mind pedig nemzetközi szinten. Simona Leskovar szerint emellett a felelősségvállaláshoz az eddiginél nagyobb politikai elkötelezettségre is szükség lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.