Továbbra sem dőlt el semmi a baloldalon

Folytatódott a nyilatkozatkavalkád és lejáratáskísérlet a baloldalon, de jó híreket is kaptunk. Ez történt a héten.

PR
2013. 11. 17. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Fájni fog” – egy már jól ismert szólással jelentkezett a múlt hét végén Bajnai Gordon. Az Együtt–PM Szövetség vezetője fájdalmas gazdasági megszorító intézkedéseket helyezett kilátásba arra az esetre, ha győznek a jövő évi választáson. Ezzel minden bizonnyal azon nemzetközi cégeknek üzent, amelyekkel korábban is jó volt a kapcsolata a politikusnak. Ugyanezt ígérte 2009-ben is, amikor kormányfő lett. Akkor az IMF-diktátumokat gondolkodás nélkül végrehajtva megszüntették a tizenharmadik havi fizetést a közszférában, nem fizették tovább a tizenharmadik havi nyugdíjat, csökkentették a gázár-kompenzációt, a táppénz, a gyes és a gyed pedig legfeljebb két évig járt.

A Fidesz szerint Bajnai fájdalmas intézkedései miatt a családok, a nyugdíjasok, a bérből és fizetésből élők húznák a rövidebbet. Kocsis Máté szerint Bajnai kijelentése beismerés volt.

Bajnai tartogatott aranyköpést erre a hétre is. Az Origónak nyilatkozva kijelentette: „egy év múlva miniszterelnök leszek”. Mint mondta: „Magyarországnak szüksége van arra, hogy a 2009–10-ben megkezdett higgadt, szakszerű, a jövőbe néző és reményt adó kormányzást folytassuk. Ezért küzdök.” Az Együtt–PM vezetője annak ellenére mondta ezt, hogy pártszövetsége támogatottsága apad, az MSZP-vel kötött megállapodásuk szerint pedig a kampányban sem ő, sem Mesterházy Attila nem nevezi magát kormányfőjelöltnek.

A politikus elutasította a Gyurcsány Ferenccel való szövetség lehetőségét. Szigetvári Viktor, az Együtt–PM Szövetség társelnöke a Magyar Nemzetnek viszont arról beszélt, hogy szélesíteni kell az ellenzéki együttműködést. Szigetvári a lapnak hangsúlyozta, az ellenzéki összefogás kibővítésének alapfeltétele a bizalom helyreállítása, amiért viszont egyértelműen Gyurcsány Ferencnek kell tennie. „Ennek már az is jele lenne, ha a DK elnöke legalább két hétig visszafogná magát, és nem bírálná Bajnait és Mesterházyt” – utalt egyebek mellett az október 23-ai ellenzéki tüntetés DK-s megzavarására.

Bajnai keddre odáig jutott, hogy az Inforádióban arról beszélt: feltételekkel mégis hajlandó bevenni Gyurcsányékat az ellenzéki szövetségbe. Gyurcsány ezután a Facebookon írt nyílt levelet az Együtt–PM Szövetség vezetőjének, hogy egy kávé vagy egy pohár bor mellett akár már holnap tárgyalna a választási együttműködésről. Karácsony Gergely, az Együtt–PM Szövetség politikusa erre szerdán úgy nyilatkozott: nagyon meg kellene változnia a világnak ahhoz, hogy összefogjanak a DK-val.

Bajnai pénteki sajtótájékoztatóján tisztességes politikát emlegetett. Győzelme esetére az adózók 8-10 százalékának magasabb adóterhet helyezett kilátásba. Szombaton a Magyar Nemzet arról számolt be, hogy száznyolcvanmillió forint áfát próbáltak jogosulatlanul visszaigényelni Bajnai apjának egykori cégtársai. Az ügyben negyvenhárom ember ellen folyik büntetőper adócsalás vádjával a Gyulai Törvényszéken.

Szanyi-posztból sem volt hiány a héten. Az MSZP képviselője azt írta a Facebookon: „Mondjuk ki: egy mentálisan megzakkant bolsi-milliárdossal nem lehet normális jövőt építeni!”

A szocialisták elnöke is elképzelhetetlennek tartja, hogy megnyissák az októberben lezárt megállapodást, ugyanakkor tanácsadói máshogy látják a dolgot. Lendvai Ildikó többször hangoztatta, szükséges, hogy elmélyítsék és tartalommal töltsék meg az egyezséget, és ha kell, ki is szélesítsék, akár a DK-val. Kovács László pedig a Hír TV-nek mondta el, szükség van Gyucsányékra a kormányváltáshoz. Bárándy Gergely szocialista képviselő viszont osztotta a pártelnök álláspontját, és kifejtette: ha Gyurcsány helyet kapna a megállapodásban, nem tudnának hitelesen az MSZP megújulásáról beszélni.

Az ellenzéki megszólalásokat követve csak kapkodhatjuk a fejünket, hogy mi lesz ebből, és az már csak egy kis adalék az egészhez, hogy eközben Mesterházy arról beszél: imázsvesztéssel járhat a szocialisták számára, ha a stratégiai kérdéseket a múlthoz hasonlóan a nyilvánosság előtt tárgyalják meg.

A DK-elnök neve nem csak az ellenzéki összefogás kapcsán került a középpontba. Csütörtökön Szabadfi Árpád, az országos rendőrfőkapitány volt általános helyettese elismerte, hogy a kormányfő utasította a tévészékház ostromakor. Kiderült az is, a Demokratikus Koalíció ok nélkül vádolta hamisítással a távirati irodát, amiért Kondorosi Ferenc tanúvallomásáról tudósítva azt írta: Gyurcsány „a minisztériumot megkerülve, közvetlenül tárgyalt rendőrségi vezetőkkel”.

A tábornok elmondta, hogy meglepődött, amikor felhívta őt Gyurcsány Ferenc az ostrom napján este tíz óra körül, az idő tájt, amikor a Kossuth téri tüntetők átvonultak a tévészékházhoz. A miniszterelnök azt kérdezte, hogy mi történt a Szabadság téren, mit tett a rendőrség, meg tudják-e védeni a székházat.

Az E.ON gázüzletágának visszavásárlása kapcsán „tiltott állami támogatás” miatt tesz feljelentést az MSZP az Európai Bizottságnál – jelentette be hétfőn a parlamentben a párt elnöke. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője erre kijelentette: Mesterházy előző szavaiból egyértelműen kirajzolódik, hogy a szocialisták hatalomra kerülésük esetén újra idegenek kezébe adnák a stratégiai ágazatokat.

A Népszabadság szombaton arról számolt be, hogy Mesterházyék elküldték beadványukat Brüsszelbe. A szocialisták brüsszeli áskálódására számos példa akadt 2010 óta. A legutóbbi ilyen ügy a hazánkat elítélő Tavares-jelentés, amelyről később kiderült, hogy Göncz Kinga és Tabajdi Csaba szocialista képviselők állnak mögötte – miközben hónapokig tagadták, hogy közük lenne hozzá.

Gurmai Zita beismerte, a szocialista pártban vannak nők, akiket a nemük miatt diszkriminálnak. A napokban éppen egy MSZP-s rendezvényen érte verbális inzultus Selmeczi Gabriellát, a Fidesz szóvivőjét. Szekeres Imre volt honvédelmi miniszter Jászapátiban tartott lakossági fórumán Kéri László politológus – bár a nevét nem mondta ki – kócos fogú rémségnek nevezte a kormánypárti politikust. Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője úgy reagált az elhangzottakra, hogy Kéri nőként, édesanyaként és politikusként is megsértette Selmeczit.

Csütörtökön a Fővárosi Közgyűlés elfogadta azt a rendeletet, amely jogellenesnek minősíti az életvitelszerű tartózkodást egyes közterületeken. A főpolgármester a Hír TV Magyarország élőben című műsorában úgy fogalmazott: a főváros nem kitiltja a hajléktalanokat a közterekről, hanem arra törekszik, hogy a számukra kialakított szállókat használják. Tarlós szerint egyesek politikai botránykeltés céljára alkalmaznak embereket.

November 11-én elfogadta a parlament a pénzügyi rezsicsökkentésről szóló törvényjavaslatot, így havi kétszer ingyen lehet majd pénzt felvenni, összesen 150 ezer forintot. Rogán Antal tájékoztatása szerint december 1-jétől január 20-áig kell nyilatkoznia annak, aki már februártól élni szeretne a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétel lehetőségével. A honatyák ezenkívül eltörölték az előzetes letartóztatás időtartamának eddig négyéves felső korlátját a kiemelkedő súlyú bűncselekményeknél.

A kormányzati gazdaságpolitika logikus következményének nevezte a magyar gazdaság növekedését Orbán Viktor miniszterelnök pénteken. A kormányfő szólt a devizahitelesekről is, úgy fogalmazva: az lenne a normális, ha az igazságügyi rendszer, nem pedig a kormány próbálna igazságot szolgáltatni nekik.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 1,7 százalékkal emelkedett az idei harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest. A miniszterelnök közölte: a munkahelyvédelmi akcióterv, a gyed extra, a kiskeresetűek adókedvezménye és a rezsicsökkentés is már a mostani gazdasági növekedés eredményének a lefordítását jelenti a mindennapi életkörülmények nyelvére.

A kormányfő szerint jó döntés volt, hogy Magyarország nagy hangsúlyt helyezett gazdaságszerkezetében a járműiparra, így ugyanis hosszú évekre garantálva van a gazdaság bővülése. Erről már a parlamentben beszélt Orbán Viktor, ahol bejelentette: gyárat épít Miskolcon a japán Takata, és ezzel ezer új munkahelyet hoz létre.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.