„Mindig készek vagyunk megtenni, amit a nemzet jövője érdekében meg kell tenni. Akkor is, ha ki kell mondanunk, hogy ez fájni fog. Fájni fog, de azért, hogy utána lényegesen jobb legyen” – ezt mondta november 9-én Bajnai gazdasági programjáról, amit az Együtt–PM választási szövetség tervez végrehajtani, ha győznek a jövő évi választáson. Bajnai szinte szó szerint ugyanezt mondta 2009-ben is, miután ő lett az MSZP és az SZDSZ miniszterelnök-jelöltje.
Akkor az IMF-diktátumokat gondolkodás nélkül végrehajtva megszüntették a 13. havi fizetést a közszférában, nem fizették tovább a 13. havi nyugdíjat, csökkentették a gázár-kompenzációt, a táppénz, a gyes és a gyed pedig legfeljebb két évig járt. Ismert: Gyurcsány Ferenc pártja korábban a tandíj bevezetésével jelentkezett be a nemzetközi pénzügyi köröknél, hasonló kódolt üzenetnek vehető a nagy nemzetközi cégekkel jó viszonyt ápoló Bajnai mostani felszólalása is.
„Amikor Bajnai azt mondta, hogy fájni fog, az azt jelenti, hogy nem ígérünk tejjel-mézzel folyó Kánaánt egyik napról a másikra.” Ezt már Szabó Tímea, az Együtt–PM társelnöke november 10-én jelentette ki. Az újságírók hiába faggatták, hogy milyen konkrét megszorításokat terveznek, ha kormányra kerülnek, nem indokolta meg, hogy miért fog fájni a programjuk, és azt sem mondta, hogy melyik társadalmi rétegnek fog a leginkább fájni. Gúr Nándortól, az MSZP alelnökétől a Híradóban azt kérdezték, konkrétan mire gondolhatott a velük szövetséges Együtt–PM vezetője, de a politikus azt mondta, nem hallotta Bajnai mondatát. „Nem hallottam olyan mondatrészt, hogy »még akkor is, hogyha fájni fog«” – mondta.
Hoppál Péter, a Fidesz szóvivője szerint a baloldal a megszorítások jegyében eltörölné például a rezsicsökkentést. „Többször is kijelentették a különböző baloldali erők, Mesterházy, Bajnai és Gyurcsány is, hogy ez rossz irány szerintük, így elég valószínű, hogy ha ők hatalomra kerülnének, akkor eltörölnék a rezsicsökkentést, márpedig szerintünk meg kell védeni a rezsicsökkentést.” Hoppál hozzátette: ha a baloldal hatalomra kerül, ugyanaz következhet be, mint a korábbi kormányzásaik idején: a családok, a nyugdíjasok, a bérből és fizetésből élők, a magyar háztartások húzzák majd a rövidebbet.