Napirend előtti felszólalásokkal kezdődött a parlamenti ülés, ahol Mesterházy Attila bejelentette: pártja az E.ON visszavásárlása miatt Brüsszelben fogja bemártani a kormányt.
A kormány „gátlástalan sikerpropagandával próbálja elfedni a sok igazságtalanságot és kárt, amit okozott” – mondta Mesterházy Attila, az MSZP elnöke napirend előtti felszólalásában, hozzátéve: szerinte kilencszeresére nőttek a társadalmon belüli jövedelemkülönbségek, az emberek bizonytalanságban élnek, és felütötte fejét a gyermekéhínség. Ellenben szerinte vannak nyertesei is a változásoknak, ide sorolta a trafikrendszer bevezetésével vagy a földreformmal kapcsolatos pályázatok nyerteseit, kiemelve Mészáros Lőrincet.
A kormány nem családbarát, hanem sajátcsaládbarát – emelte ki Mesterházy. A multinacionális cégek extraprofitja elleni szabadságharc állítása szerint hamis, hiszen szerinte az E.ON piaci értékénél 170 milliárd forinttal magasabb árért került vissza állami kézbe.
Végül kijelentette: mivel a kormánypárti képviselők nem támogatták az E.ON gázüzletágával kapcsolatos vizsgálóbizottság felállítását, ezért más eszközökhöz nyúlnak: az Európai Bizottsághoz (EB) fordulnak, ahol tiltott állami támogatásért tesznek feljelentést
Válaszában Soltész Miklós államtitkár kijelentette: Mesterházy az EB-vel kapcsolatos mondataival elárulta, hogy az MSZP újra hazaárulásra készül, ahogy eddig is tette az elmúlt három és fél évben uniós képviselői vagy a pártcsaládjukhoz tartozó képviselőtársaik segítségével.
Ahol lehetett, Magyarországot támadták – emelte ki az államtitkár, amit az E.ON-nal kapcsolatban mondanak, az egyértelműen hazugság: a 280 milliárdért visszavásárolt gázüzletág értékét független vagyonértékelők 400 milliárd forintra becsülték.
Sajnos a most megcsillantott arányérzékük akkor hiányzott, amikor áron alul eladták a ferihegyi repülőteret. Annak a pénznek nyoma sincs – jelezte a politikus –, amikor pedig jóléti intézkedésekre került sor a szocialisták részéről, azt kizárólag az ország, az önkormányzatok és a lakosság eladósításával hajtották végre.
Az MSZP-nek az fáj, hogy a kormány végre tudta hajtani a 20 százalékos rezsicsökkentést, miközben a szocialista kormányok alatt a gáz ára megháromszorozódott, a villanyé pedig megduplázódott – mondta el az államtitkár –, miközben hatalomra kerülésükkor azt ígérték: nem lesz gázáremelés. Ekkor Mesterházy is ott ült a szocialista képviselők között – emlékeztetett Soltész, és javasolta a frakcióvezetőnek, hogy beszélgessen Bajnai Gordonnal és Gyurcsány Ferenccel, és inkább a belső problémáikat rendezzék.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője kijelentette: Mesterházy előző szavaiból egyértelműen kirajzolódik, hogy a szocialisták hatalomra kerülésük esetén újra idegenek kezébe adnák a stratégiai ágazatokat. A szocialisták meg akarják akadályozni a rezsicsökkentést, és ehhez kérik Brüsszel támogatását, amit minden bizonnyal meg is kapnak majd – mondta a frakcióvezető, hozzátéve: ebből látszik, hogy van, amiben a kormány nem számíthat az ellenzék együttműködésére.
Rogán egy másik ügyben azonban számítana az ellenzékre. Felszólalásában emlékeztetett, hogy – mint pénteken már említette – az úgynevezett ároktői bandát gyilkossággal, a legsúlyosabb bűncselekményekkel vádolják, az egyik bandatag pedig november 22-én gyakorlatilag szabadlábra, házi őrizetbe kerülhet.
Ezért a frakcióvezető arra tett javaslatot, hogy a képviselők szavazzák meg a házszabálytól való eltérést, hogy az Országgyűlés még ma dönteni tudjon, és megakadályozza a banda újabb tagjának gyakorlatilag szabadlábra helyezését. Rogán megemlítette, hogy amikor a banda előző két tagja megszökött, a Fidesz javasolta, hogy a tárgyalások meggyorsítása érdekében korlátozzák a szakértői vélemények határidejét, az indokolatlanul elhúzódó ügyeknél vizsgálják az ügyészek és bírók felelősségét, a házi őrizetben pedig legyen kötelező a lábperec.
Minden magyar állampolgár érdeke, hogy akit életellenes bűncselekménnyel vádolnak, ne kerülhessen szabadlábra, házi őrizetbe, hiszen nincs garancia arra, hogy akit például többszörös gyilkossággal vádolnak, nem követi el még egyszer. Ilyen esetekben a korlátlan idejű előzetes letartóztatás megegyezik az EU-s gyakorlattal – mondta a frakcióvezető, aki arra kérte a képviselőket, hogy szavazzák meg a kormány indítványát, és ne álljanak a gyilkosok pártjára.
A törvénytisztelő állampolgárok védelme a bűncselekményektől nem lehet ugyanolyan kérdés, mint egy-egy politikai vita – jelentette ki válaszában Rétvári Bence igazságügyi államtitkár aláhúzva: a törvényeknek nem a bűnözők, hanem a jogkövető állampolgárok életét és javait kell védeniük. Emlékeztetett: az ároktői banda kegyetlen bűnözőkből állt, akik részben beismerték tetteiket, de az igazságszolgáltatás négy év alatt sem jutott az ügy végére.
A Fidesz előzetes letartóztatásra vonatkozó javaslata nem változtatja a bírói jogköröket, csak feljogosítja a bírókat arra, hogy ha minden törvényi feltétel – például a szökés vagy a bűnismétlés veszélye – fennáll, négy év után is előzetesben tarthassák az életellenes bűncselekményekkel vádolt személyeket. Ennek célja, hogy minél előbb lezáruljanak ezek az ügyek, ezt szolgálták a Fidesz korábbi javaslatai is, mint az ügyek áthelyezése, az igazságszolgáltatás dolgozói terheinek csökkentése és az ügyek tárgyalási sorrendjének ésszerűsítése.