A Nukleáris Medicina Intézet és Radiológiai Klinika épületrész felújítása a pécsi négyszáz ágyas klinika teljes rekonstrukcióját, modernizációját célzó, 13 milliárd forintos, uniós és állami finanszírozású Janus Pannonius Program részeként valósult meg.
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter az ünnepélyes átadón hangsúlyozta, hogy a beruházással olyan hosszú távú fejlesztés jött létre, amely nemcsak a régiónak és az országnak, hanem az egész közép-európai térségnek is hasznára válik. Az ilyen és ehhez hasonló beruházások „hozzájárulnak hazánk fejlődéséhez, a gazdasági versenyképesség növeléséhez” – tette hozzá.
Bódis József, a pécsi klinikákat üzemeltető és a fejlesztéseket megvalósító Pécsi Tudományegyetem rektora elmondta: a négyszáz ágyas pécsi klinikai tömb a megépítésekor, több évtizeddel ezelőtt az ország legmodernebbjének számított, az idő azonban eljárt felette, korszerűtlenné vált. Ezért céloztak meg az egyetem vezetői uniós forrásokat, s ezért dolgozták ki a teljes komplexum fejlesztésének terveit.
Hoppál Péter pécsi fideszes országgyűlési képviselő arról szólt, a most átadott épületrész és a klinika még kivitelezés alatt álló egységeinek megújítását minden pécsi várja, hiszen az összes városlakó kötődik a kórházhoz, a benne folyó munkához. Reményét fejezte ki, hogy olyan fejlesztés jön létre, amelynek segítségével évtizedeken át lesz világszínvonalú a pécsi betegellátás.
A most átadott épületrészben működő intézetben elsősorban daganatos betegeket vizsgálnak és gyógyítanak majd – mondta Zámbó Katalin, a Nukleáris Medicina Intézet vezetője. Hozzátette: nagy számban végeznek szív-, tüdő-, pajzsmirigy-, csont-, máj-, vese- és központi idegrendszeri vizsgálatokat, s az intézetben működik egy hibrid készülék is, ezzel egyszerre tudnak izotópos és radiológiai metszetképeket készíteni.
Battyáni István, a Radiológiai Klinika igazgatója azt emelte ki, hogy a helyiségek sugárvédelme kimagasló, az évente ott megforduló több mint egymillió beteg teljes biztonságban lesz. A diagnosztikai centrum látja el teljes Baranya megyét, de egyes speciális vizsgálatok és műtétek tekintetében – egyetemi központként – az egész országra kiterjedő ellátási kötelezettségük van.
A Pécsi Tudományegyetem vezetői 2010 szeptemberében jelentették be, hogy fejlesztik az egyetem klinikai központját: a 21. századi betegellátás infrastrukturális feltételeinek megteremtését célzó beruházás költségeinek döntő részét a Társadalmi infrastruktúra operatív program forrásaira benyújtott pályázatok révén nyerték el.
A 2014 végéig tartó, 13 milliárd forintos fejlesztés keretében korszerűsítik a négyszáz ágyas klinikát, a területén a város több pontján működő klinikákat, részlegeket integráló úgynevezett magkórházat, valamint sürgősségi betegellátó osztályt és oktatási központot hoznak létre.
A munkálatok eredményeként a klinikai központ telephelyeinek száma tizenhatról négyre csökken, lehetőséget teremtve a magasabb szintű betegellátásra, a betegutak rövidítésére, valamint az intézmények költséghatékony működtetésére.