Ahol az MSZP megszorította a Fideszt

A nélkülözők között nagyon közel van az MSZP a Fideszhez.

BL
2014. 01. 09. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sík Endre, a Tárki vezető kutatója szerdán publikált összefoglalójában hangsúlyozza: az ismert pártszimpátiájúak között a Fidesz–KDNP előnye a választáson biztosan vagy valószínűleg részt venni szándékozók két csoportjában sokkal nagyobb, mint abban a három csoportban, akik szavazni valószínűleg vagy biztosan nem szándékoznak, illetve bizonytalanok ebben (e három csoport együttes aránya az összes választókorú megkérdezett 13 százaléka). Az is látható, hogy ennek nagyobb mértékben a Jobbik és az LMP, kisebb mértékben az MSZP és az Együtt–PM a kedvezményezettje.

A Tárki oldalán közölt grafikonokból megállapíthatjuk, hogy a Fidesz–KDNP támogatottsága a pártszimpátiával rendelkezők között 46 százalék, az MSZP 23-on, a Jobbik 15-ön, az Együtt–PM 8-on, az LMP 4-en, a DK 3, az egyéb pártok pedig 1 százalékon állnak.

Az átlagosnál nagyobb (46 százalék) a Fidesz–KDNP népszerűsége a vallásosak, a romák, illetve a magas társadalmi státuszúak (a jómódúak, az egyetemet végzettek és a részvényesek) körében.

A lakáshitelesek között a Fidesz támogatottsága 40 százalék, a Jobbiké 26, az MSZP-é 18, az Együtt–PM-é pedig 10.

A legszorosabb a verseny a nélkülözők között – itt a 33 százalékos Fidesz–KDNP-t az MSZP 30-cal, a Jobbik 18-cal és az Együtt–PM 11 százalékkal követi.

A lakótelepen élők között a 37 százalékos Fidesz–KDNP mögött szoros MSZP–Jobbik küzdelmet figyelhetünk meg (24 és 19 százalék). Az Együtt–PM itt is le van maradva a maga 11 százalékával.

Az MSZP népszerűbb az átlagosnál (23 százalék) a romák, illetve a nélkülözők csoportjaiban, és nagyon alacsony a szocialisták iránti szimpátia a két gépkocsival rendelkezők között.

A Jobbik nem számíthat a vallásosak, az egyetemet végzettek, illetve a romák támogatására (itt inkább a párt 5 százalékos népszerűsége szorulhat magyarázatra).

Az Együtt–PM több csoportban is 10-14, de a romák között 7, a vallásosaknál pedig mindössze 5 százalékon áll.

Míg azok között, akik biztosan vagy valószínűleg elmennének szavazni (ez a teljes minta 46 és 22 százaléka) 30 százalék és 34 százalék azok aránya, akiknek nem ismerjük pártszimpátiáját, addig a valószínűleg vagy biztosan nem szavazók, illetve az ebben még bizonytalanok (ezek aránya 7, 19 és 6 százalék) körében a pártszimpátiát nem mutatók aránya sokkal magasabb (63, 83 és 88 százalék) – írja elemzésében a Tárki.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.