Devizahitelek: az EU-hoz fordul a CÖF

Az ombudsman a CÖF kérése ellenére sem kért alkotmányossági felülvizsgálatot a devizahitelek ügyében az Ab-től.

WA
2014. 01. 28. 10:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A CÖF és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) vezetősége úgy döntött, hogy „a károsultak által a CÖF-höz eljuttatott legfontosabb, a bankok rosszhiszeműségét bizonyító okiratokat megküldi az Európai Unió igazságügyi biztosának, Viviane Reding asszonynak, aki harcos jogvédőként már korábban többször bizonyított, és most lehetőség kínálkozik számára, hogy síkra szálljon a magyarországi devizahitel-károsultak védelmében is” – olvasható a civil szervezet közleményében.

A CÖF emlékeztetett arra, hogy kérte az ombudsmantól, forduljon az Ab-hoz és kezdeményezze a Kúria vitatott jogegységi határozatának alkotmányossági felülvizsgálatát. „Ez azért is fontos lett volna, mert a CÖF egyetért azzal a miniszterelnök által megfogalmazott nézettel, hogy a Kúria nem a devizahitel-károsultak, hanem a bankok oldalára állt” – olvasható a közleményben.

„Sajnálatos módon Székely László alapjogi biztos a kérés teljesítésétől elzárkózott”, ezért döntött úgy a civil szervezet, hogy az EU-hoz fordul.

A kormány november végén kért alkotmányértelmezést a devizahitelek ügyében az Ab-től, amely hétfőn megkezdte a határozattervezet tárgyalását.

Mint ismert, a Kúria Polgári Kollégiuma jogegységi határozatában még decemberben azt a döntést hozta, nem ütközik jogszabályba, sem jó erkölcsbe, nem uzsorás és nem színlelt szerződés a devizaalapú kölcsönszerződés. Wellmann György, a kollégium vezetője a testület jogegységi ülése után ismertette: a devizaalapú kölcsönszerződések olyan szerződések, amelyekben az adós az adott időszakban irányadó forintkölcsönnél kedvezőbb kamatmérték mellett devizában adósodott el, amiből következően ő viseli az árfolyamváltozás hatásait.

A devizahitelek ügyében a kormány a Kúriától várt segítséget a jogalkalmazás terén, ez nem történt meg, így „elég valószínű”, hogy a parlamentnek kell lépnie, ahogy korábban háromszor már megtette – mondta Hoppál Péter, a Fidesz szóvivője még január 6-án.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.