Az eljárás informátori bejelentésre indult – tette hozzá a csoportvezető. A tizenegy cég három körben követett el jogsértést: 2008-ban hat cég áregyeztetést folytatott és felosztotta a piacot. A következő évben három cég kötött területfelosztó megállapodást. A 2008 és 2011 közti időszakban pedig 19 közbeszerzésen egyeztették ajánlataikat a megbírságolt cégek. A tendereken az ajánlati árak 160 ezer és 2 milliárd forint között szóródtak – mondta Zavodnyik József.
A legkisebb bírságot, egymillió forintot az Active Office Kft.-nek kell fizetnie, a legnagyobb, 600 milliós bírságot a Gyárt-ker Kft.-re szabták ki. Utóbbi cég jelenleg már felszámolás alatt áll. Juhász Miklós, a GVH elnöke elmondta: az utóbbi öt évben mintegy hatvan kartelleljárást indított a GVH. A kartell lehet árbefolyásoló, piacfelosztó, vagy akár termékmennyiség-, illetve kapacitásfelosztó is. A tapasztalatok szerint a kartellek 10-40 százalékkal emelik az árat. Kérdésre válaszolva Juhász Miklós elmondta, hogy nemzetközi adatok szerint a feltárt kartellek a valós szám 15 százalékát jelentik, vagyis csak a jéghegy csúcsa látható.
Az elnök jelezte azt is, amennyiben egy informátor nélkülözhetetlen bizonyítékot szolgáltat az úgynevezett kőkemény kartellre, vagy szóbeli közlésére a bíróság rajtaütést engedélyez a gyanús cégeknél, az illető informátori díjra jogosult. Ennek összege a kiszabott bírság egy százaléka, de legfeljebb 50 millió forint. A mostani kartell feltárása miatt járó 10 millió forint még adóköteles, de július 1-jétől adómentes lesz az informátori díj – jelezte.
Arra a kérdésre, hogyan áll jelenleg a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kartellügy, Zavodnyik József elmondta: még 2006 végén két biztosítóra, három alkuszra és a GÉMOSZ-ra közel 7 milliárd forint bírságot szabott ki a GVH, ám a Kúria döntése után a versenyhatóságnak újra kell tárgyalnia a biztosítók és az alkuszok közti kapcsolatot. Megjegyezte, hogy ez a bírságnak csak 10 százalékát érinti.