Egy hónapon belül döntés születhet azoknak a településeknek a támogatásáról, amelyek önkormányzatai nem halmoztak föl adósságot, a kormány tízmilliárd forintot különített el erre a célra – mondta a Miniszterelnökséget vezető államtitkár a Csongrád megyei község művelődési házában rendezett lakossági fórumon mintegy félszáz ember előtt.
A következő három évben összesen ötvenmilliárd forint áll rendelkezésre azon önkormányzatok beruházásainak megvalósítására, melyek józan beosztó gazdálkodással, hitel felvétele nélkül egyszerre működtették és fejlesztették településüket – fogalmazott a politikus.
Egy Kiszombor nagyságú, 4 ezer lakosú községnek 400 millió forint fejlesztési támogatás juthat – közölte Lázár János. A politikus a lehetséges fejlesztések között említette az önkormányzati fönntartású intézmények energetikai korszerűsítését, a település elérhetőségét, illetve a foglalkoztatást, a település megtartóképességét javító beruházásokat.
Szekszárd teljes, több mint kétmilliárd forintos adósságát átvállalja a kormány – ismertette Hende Csaba a tolnai megyeszékhelyen.
Salgótarján utolsó 1,1 milliárdos tartozásának megszűnéséről Balog Zoltán, míg Esztergom 20,5 milliárd forintos adósságának átvállalásáról Németh Lászlóné beszélt.
Két év alatt összesen 76,5 milliárd forint értékű hitel felvételét engedélyezte a kormány az önkormányzatoknak, miközben több tucat kérelmet elutasított. A számok azt mutatják, hogy a települések alkalmazkodnak az új rendszerhez, tavaly lényegesen kevesebb hitelt akartak felvenni, mint az előző évben.
Az államtitkár hangsúlyozta, a most kezdődő uniós költségvetési ciklus fejlesztési forrásaira már májusban, júniusban kiírják az első pályázatokat, így a települések nem várhatnak fejlesztési terveik elkészítésével az októberi helyhatósági választásokig.
A következő években az uniós támogatások 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítják. Emellett jut forrás a települések alapinfrastruktúrájának javítására, és az önkormányzatok a nehéz körülmények között élők helyzetén is változtathatnak, elsősorban a házi beteggondozásra koncentráló idősgondozás, valamint a gyermekes családoknak segítő szolgáltatások fejlesztésével – tudatta a politikus.
Az államtitkár a térség fontos közlekedési fejlesztései között említette a makói északnyugati elkerülő út megépítését, illetve a román határig az idén elkészülő M43-as autópálya összekötését a jelenlegi nagylaki határátkelőhellyel. Ez utóbbira azért van szükség, mert a sztráda a román oldalon nem készült el, és egyelőre a szomszédos ország nem lett a schengeni övezet tagja, így szükség van a határellenőrzésre is.