Németh Zsolt kiemelte: Magyarországot gazdasági, kereskedelmi kapcsolatai 80 százalékban az EU-hoz fűzik, és a helyzet megérett a diverzifikációra. A nyugati identitás és a keleti gazdasági kapcsolatépítés nincs ellentmondásban, a meghatározó nyugati országok is nagy hangsúlyt helyeznek arra, hogy elmélyítsék a kapcsolatokat a feltörekvő piacokkal – mutatott rá.
Az államtitkár véleménye szerint külön jelentőségük van az Észak-Amerikához fűződő kapcsolatoknak, jelenleg ugyanis nem éri el a kétmilliárd dollárt a kereskedelmi forgalom. Kiemelt cél e helyzet javítása, és ebben segít, hogy az EU és az Egyesült Államok a gazdasági kapcsolatok szorosabbra fűzéséről döntött – magyarázta. Hozzátette: már volt három tárgyalási forduló a szabad kereskedelmi megállapodásról, és idén további öt ilyen lesz.
Mint mondta, a szabad kereskedelmi megállapodásról Magyarországon is egyeztetés lesz az ügyben, tárcaközi bizottság jött létre, hogy az ország minél inkább profitálhasson a kereskedelmi partnerségből.
Az államtitkár emlékeztetett arra is, hogy a szocializmus időszakában sok országgal erős kapcsolatokat tartott fenn Magyarország, és erre a mai külpolitika is építeni akar. Több országban az EU kapujaként tekintenek Magyarországra, ami szintén nagy lehetőséget jelent – tette hozzá.
Németh Zsolt szerint a külképviseletek nyitása, újranyitása fontos hátteret jelent a globális nyitási stratégia megvalósításához.
Újszerű megoldásként említette az utazó nagykövetek kinevezését a Latin-Amerikával, valamint Afrikával fenntartott kapcsolatok ápolására, továbbá úgynevezett laptopdiplomaták kijelölését a kapcsolatépítésre Mongóliával, a Fülöp-szigetekkel és Mianmarral.