Naiv fiatalok, lemaradó szülők a kibertérben

A biztonságosabb internet világnapján a rendőrség szakemberei tartottak előadásokat több száz iskolában.

Velkei Tamás
2014. 02. 12. 2:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte ugyanazon a napon hívja fel a figyelmet az interneten leselkedő zaklatásra, a gyermekpornográfiára és egyéb illegális, káros tartalmakra a biztonságosabb internet napja (bip). Az esemény az Európai Unió Safer internet program akciótervének része. A tegnap rendezett konferencián elhangzott: a legifjabbak életük jelentős részét a kibertérben töltik, használva annak minden előnyét, ám gyakran meggondolatlanok, naivak és védtelenek az online világ veszélyeivel szemben. Míg a technológiát készségszinten használják, addig szüleik, tanáraik gyakran nem vagy alig értenek az eszközök alkalmazásához. Ezért fontos feladat a pedagógusok és a szülők képzése. – A regisztráció alsó korhatára 13 év, ám ezt a fiatalabbak gyakran kijátsszák, ezért aktívan keressük a hamis profilokat, amelyeket – védendő a gyermekeket – törlünk, ha rábukkanunk – mondta Cseh Gabriella, a Facebook kelet-közép-európai szabályozási vezetője. Hozzátette: a 13–17 évesek védett korosztálynak számítanak, ezért idegen nem kereshet rájuk, nem írhat nekik, és csak barátaikkal oszthatnak meg információkat.

A kibertérben bárki számára teljes az anonimitás, és nemcsak a fiataloknak, de a rosszakaratú felnőtteknek is fedezéket nyújt. Nem véletlen, hogy a magyar rendőrség is csatlakozott a bip programjához: több mint kétszáz általános és középiskolában tartottak olyan foglalkozást, ahol a biztonságos internettel kapcsolatos kérdéseket és válaszokat fogalmaztak meg a diákokkal közösen. Szerencsére a program nem csak egy napra korlátozódik: több bűnmegelőzési egység is jelezte, kész akár több napon át, vagy az iskolák kérésére más napokon is foglalkozni a témával. A bűnüldözők tudatosítják, hogy az online elkövetett cselekedetek ugyanúgy lehetnek bűncselekmények, illetve megvalósíthatnak szabálysértést. A fiataloknak tudniuk kell, milyen hatása lehet netes életüknek saját magukra, barátaikra és családjukra. A tudatos védelem nagyban segítheti a gyerekeket és a fiatalokat abban, hogy nagyobb biztonságban élhessenek az online tér adta lehetőségekkel.

További részletek a Magyar Nemzet szerdai számában.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.