Pszichológiai, jogi és anyagi segítséget kapnak az áldozatok

Az Emmi a Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesülettől vár megoldást.

GB
2014. 02. 04. 11:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékeztettek rá: a kormány rendeletet hozott a romagyilkosságok túlélő sértettjeinek és közvetlenül érintett áldozatainak megsegítéséről, és Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter kapott megbízást arra, hogy meginduljon a kárenyhítő folyamat.

Mivel jogerős bírósági ítélet még nem született károkozó magatartásról az ügyben, így a segítségnyújtás jogcíme egyedi, leginkább a kárenyhítéshez hasonlító megoldást tesz lehetővé – írták.

A most felkért Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesülettől a tárca olyan megoldást vár, amely hozzájárul az áldozatok által elszenvedett károk megtérüléséhez és egyúttal megakadályozza életkörülményeik további romlását. A közlemény szerint az egyesület közvetlenül az áldozatokkal veszi fel a kapcsolatot, egyúttal szükség szerint pszichológiai, jogi és anyagi segítséget is nyújtva.

Az egyesületnek ki kell dolgoznia az Emmi számára a hatékony segítségnyújtást lehetővé tévő javaslatot, amelynek végrehajtásáról a minisztérium tájékoztatja majd a nyilvánosságot is.

Az Emmi emlékeztetett rá: a 25 éve működő Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesületnek megkérdőjelezhetetlen hazai és nemzetközi tapasztalatai vannak az áldozatvédelemben, már csaknem 50 ezren keresték meg problémájukkal, 2002 óta pedig további 44 ezer külföldi állampolgár is hozzájuk fordult segítségért.

A 2008–2009-es romagyilkosságok túlélő sértettjeinek és közvetlenül érintett egyéb áldozatainak megsegítésére az akkori kormány semmilyen lépést nem tett – olvasható a közleményben. Az első, a kormánytól jövő segítségre 2010-ig kellett várni, amikor Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere – még a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkáraként – 8,5 millió forintot juttatott az áldozatok családjainak. Ebből az összegből egyebek között négy lakóházat újítottak fel a Phralipe Független Cigány Szervezeten keresztül – tették hozzá

A Budapest Környéki Törvényszék augusztus elején tényleges életfogytiglanra ítélte a romagyilkosságok miatt Kiss Árpádot, Kiss Istvánt és Pető Zsoltot, Csontos István negyedrendű vádlott büntetése pedig tizenhárom év fegyház. A Kiss testvérek és Pető 2008–2009-ben kilenc helyszínen intézett támadást lőfegyverekkel, gyújtópalackokkal romák otthonai ellen. A bűncselekmény-sorozatban hat ember, köztük egy gyerek meghalt, öten súlyosan megsebesültek. Az elkövetők 78 lövést adtak le, 11 Molotov-koktélt dobtak el, 55 ember testi épségét veszélyeztették. Negyedik társuk a két utolsó támadásban vett részt sofőrként.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.