A XVI. Benedek pápa által életre hívott Népek udvara elnevezésű nemzetközi rendezvénysorozat budapesti konferenciájához kapcsolódó eseményen a bíboros kijelentette: minden keresztény egyháznak szembesülnie kell az interkulturális kihívásokkal, amelyek abból adódnak, hogy egyre a több bevándorló Európában. A Kultúra Pápai Tanácsának elnöke hangsúlyozta: a szekularizált társadalomban olyan értékeket szeretnének felmutatni, amelyek fontosak a társadalom számára, továbbá vizsgálják a hit és a politika kapcsolatát, illetve az etika és a gazdaság közötti viszonyt is.
Utalt arra, hogy a Népek udvara témái között szerepelnek továbbá a társadalom, a politika és a bioetika problémái vagy az élet és halál kérdése. Rámutatott: Európa szinte minden nagyvárosában járt már ez a kezdeményezés, ezenkívül korábban megrendezték a Népek udvarát Mexikóvárosban is, Budapest után pedig Washington ad otthont a konferenciájuknak. Ravasi bíboros hangsúlyozta: a Népek udvara kezdeményezés célja, hogy találkozzanak és kicseréljék tapasztalataikat a hívők és a nem hívők. Így ismerik meg egymás gondolatait mindkét fél részéről az értelmiségiek, a tudósok, valamint a menedzserek vagy akár a bebörtönözöttek és a gyermekek is. Hajléktalanokkal is találkoznak éjszakai látogatásaik során, közöttük szintén egyaránt találhatók hívők és nem hívők.
Egy olaszországi rendezvényre 6-10 éves gyermekek is érkeztek három olasz városból, szintén hívő és nem hívő családokból egyaránt, ők mindannyian valamilyen családi tragédián mentek keresztül – jegyezte meg. A bíboros különbséget tett „a gondolkodók és a nem gondolkodók” között is, mert szerinte „a válság legfőbb tényezője a közöny és a kutatás hiánya”. Elmondta, hogy már pop-rock koncerteket is szerveztek a párbeszéd elősegítésére és „egy-egy téma drámai megjelenítésére”. Beszámolt arról is, hogy Stockholmban a Nobel-díj átadásának termében is rendeztek már laikusokkal találkozót. Gianfranco Ravasi örömének adott hangot, hogy Budapesten Stephanus-díjjal tüntették ki, és hogy a nem hívőkkel való párbeszédre tett kísérletről szóló könyvét lefordították magyarra.