Átadták Magyarország első egyetemének felújított épületét

Magyarország első egyeteme, a pécsi Studium Generale alapítólevelét V. Orbán pápa 1367. szeptember 1-jén írta alá.

TK
2014. 03. 18. 21:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Doncsev András, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára az átadón hangsúlyozta: az egyetem talpkövei arra intik az utókort, hogy az építkezést szellemi és lelki értelemben is folytatni kell, hogy a magyarság történelmére és kultúrájára büszke, a jövő iránt józan reményeket tápláló közösséggé váljon.

Rombolni lehet vaktában, ösztönösen, a céltalan haladás nevében is, de építeni csak tudatosan, fegyelmezetten, tervszerűen, értékek és helyes arányok szerint lehet; éppen úgy, ahogy az elmúlt években is tettük. Ezt a munkát a jövőben is folytatni szeretnénk – mondta az államtitkár.

Páva Zsolt (Fidesz), Pécs polgármestere úgy fogalmazott, hogy a város egy újabb, a múlt emlékeit hűen közvetítő beruházással gazdagodott a középkori egyetem rekonstrukciójával. Rámutatott: Pécs identitása a késő római ókeresztény emlékeken, az első egyetemen és Zsolnay Vilmos életművén alapszik. Reményét fejezte ki, hogy a létesítmény komoly érdeklődést vált ki a hazai és külföldi turisták körében, amellett, hogy a körülötte kialakított közpark és sétány a pécsiek pihenését szolgálja.

Az 1367-ben alapított és Zrínyi Miklós téli hadjárata idején, 1664-ben lerombolt középkori egyetem feltárását 1967-ben kezdték el, ekkor kerültek elő az első magyar egyetem várfalhoz tapadó román kori maradványai a székesegyház mögött.

A kutatók román kori falmaradványokat, oszlop- és szobortöredékeket, valamint egyebek mellett gótikus és reneszánsz emlékeket, faragványokat találtak, az Aranyos Mária-kápolnában pedig felfedezték az intézmény fenntartójának, Koppenbachi Vilmos pécsi püspöknek a síremlékét. Bár a feltárást követően hozzáláttak az épület helyreállításához is, a munka a 2000-es évek elején megrekedt pénzhiány miatt; a szükséges forrást a nemzeti vagyonkezelőnek 2011-ben sikerült biztosítania.

Az épület egy nagyteremből és kisebb termekből áll. A megvalósult rekonstrukció során az egykori tantermek fölé védőépületet emeltek, amely a későbbiekben kiállításnak is helyet ad. A tárlat előkészítése jelenleg is zajlik, összeállítása az őszre fejeződik be – közölte Márta István, az üzemeltető Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. ügyvezetője.

A tárlat összefogja és bemutatja a késő középkori Pécset, a pécsi püspökvár történetét, Magyarország első egyetemének történeti dokumentumait, az egyetemi életet, az oktatás folyamatát, valamint betekintést enged a török kori Pécs egy szeletébe is. Az Aranyos Mária-kápolnában Vilmos püspök síremlékének maradványait állítják ki, továbbá képernyők, makettek, az épület rekonstrukciójának panorámája, kőfaragványok, tablók, valamint számítógépes terminál segíti majd a látogatót az értelmezésben.

Magyarország első egyeteme, a pécsi Studium Generale alapítólevelét V. Orbán pápa 1367. szeptember 1-jén írta alá. Különlegességnek számított, hogy nem királyi székhelyen hívták életre az intézményt; ennek oka az volt, hogy a pécsi püspök, Koppenbachi Vilmos vállalta annak fenntartását, s ily módon elnyerte Nagy Lajos király támogatását. A középkori egyetemen római kánonjogot és filozófiát tanítottak, a teológiai fakultást V. Orbán pápa nem engedélyezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.