Díjnyertes film nehéz témával – most megnézheti

Bemutatják a romagyilkosságok ügyében lefolytatott perről készített dokumentumfilmet.

PR
2014. 05. 04. 9:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hajdú Eszter, a dokumentumfilm rendezője a stáb tagjaival a per összes, 167 tárgyalási napját rögzítette. A forgatások az első tárgyalási napon, 2011. március 25-én kezdődtek és 2013. augusztus 6-án, az ítélet kihirdetésével értek véget – olvasható az MTI-hez eljuttatott tájékoztatóban. Mint írták, amikor nyilvánossá vált a per kezdő dátuma, Hajdú Eszter elhatározta, hogy az egész tárgyalássorozatot dokumentálja, emléket állítva ezzel az áldozatoknak.

A film világpremierje a dokumentumfilmek Cannes-jaként számon tartott Amszterdami Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon (IDFA) volt. A fesztiválra 2013-ban mintegy négyezer filmet neveztek, amelyből száz jutott be a versenyprogramba, és az Ítélet Magyarországon az első három legjobb között végzett – olvasható a tájékoztatóban. A film idén januárban díjat kapott a 25. trieszti filmfesztiválon, majd márciusban elnyerte a prágai One World emberi jogi nemzetközi filmfesztivál fődíját.

Hajdú Eszter alkotása 2014. április 15-én megnyerte a fődíjat és a vele járó 10 ezer eurót a kelet-európai műveknek szentelt wiesbadeni goEast filmfesztivál dokumentumfilmes szekciójában is. A tájékoztató szerint a filmet közel egy évig támogatás nélkül, önerőből fejlesztették és forgatták. Az Ítélet Magyarországon állami támogatás nélkül, teljesen független dokumentumfilmként készült el magyar–német–portugál koprodukcióban a Perfect Shot Films GmbH-val. A film kizárólagos képviselője és jogtulajdonosa a Miradouro Media LDA lisszaboni bejegyzésű, portugál vállalkozás. A film producere és zeneszerzője Mester Sándor (MS3) gitárművész.

A romagyilkosságok büntetőperében tavaly augusztusban kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében a Budapest Környéki Törvényszék tényleges életfogytiglanra ítélte Kiss Árpád elsőrendű vádlottat és két társát, Kiss Istvánt és Pető Zsoltot.

Az elsőfokú ítélet szerint a három vádlott 2008-2009-ben kilenc helyen intézett támadást lőfegyverekkel, gyújtópalackokkal romák otthonai ellen. A bűncselekmény-sorozatban hat ember, köztük egy gyerek meghalt, öten súlyosan megsebesültek. Az elkövetők 78 lövést adtak le, 11 Molotov-koktélt dobtak, 55 ember testi épségét veszélyeztették. A negyedrendű vádlott, Csontos István a két utolsó támadásban vett részt sofőrként, az ő büntetése első fokon 13 év.

A büntetőbíróság az ítélet szóbeli indoklásában kimondta a rasszista indítékot. Miszori László, az öttagú bírói tanács elnöke szóbeli indoklásában arról beszélt: a vádlottak tudatosan készültek fegyveres támadásokra azokon a településeken, ahol szerintük „romák bűncselekményeket követtek el magyarok ellen”, a rasszista indíték pedig nem csak a tanúk vallomásaiból nyilvánvaló, a vádlottak sem tagadták.

A múlt év augusztusában kihirdetett elsőfokú ítélet ellen akkor a vádlottak felmentésért, illetve új eljárásért fellebbeztek, így az nem jogerős. A vádlottak előzetes letartóztatásban maradtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.