Kiss Ernő a bíróság előtt?

Vádemeléssel zárulhat a nyugdíjas dandártábornokkal szemben 2012-ben indult eljárás.

Swendt Pál
2014. 07. 24. 2:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) vádat emelhet Kiss Ernő nyugalmazott dandártábornokkal szemben a 2012 januárjában indult nyomozás befejezéseként. Az eljárás iratait tegnap ismertették az egykori főrendőrrel és védőjével – tudta meg a Magyar Nemzet. Simon Richárd, a főügyészség helyettes szóvivője megkeresésünkre közölte: az ügy jelenleg a vádelőkészítés szakaszában van, és az eljárásnak csak Kiss Ernő a gyanúsítottja. Az ügyész a tényállásról – arról, hogy pontosan milyen cselekménnyel vádolható a gyanúsított – nem kívánt részleteket közölni. Simon Richárd az eljárási szabályokra hivatkozva nem árulta el azt sem, ki az a magánszemély, akinek feljelentése alapján a főügyészség eljár.

Ismert, az egykori Központi Bűnüldözési Igazgatóság volt vezetőjét a KNYF 2013. december 11-én vesztegetést állítva elkövetett hivatali befolyással üzérkedés gyanújával hallgatta ki, majd a tábornokot őrizetbe vették. A volt főrendőrt a Pesti Központi Kerületi Bíróság a főügyészség indítványára harminc napra előzetes letartóztatásba helyezte, majd a KNYF megszüntette a kényszerintézkedést Kiss Ernővel szemben. A nyugdíjas tábornok az ügy kirobbanása idején megjelent sajtóhírek szerint 2013. december 20-án azok után szabadult, hogy az ügyészek szembesítették az őt feljelentő Kocsis Istvánnal, a Magyar Villamos Művek egykori vezérigazgatójával, illetve elé tárták a felderítés során beszerzett egyes bizonyítékokat, köztük a gyanút alátámasztó hangfelvételt. Utóbbi bizonyítékhoz a Pestisrácok.hu értesülései szerint a „bemikrofonozott” Kocsis segítségével jutott a hatóság.
Kiss Ernőt az egykor a Nemzeti Nyomozó Iroda állományában szolgáló rendőr alezredes, Molnár Csaba, a pénzmosás elleni osztály volt vezetője védi. Az évek óta ügyvédként tevékenykedő egykori főtisztet tegnap nem sikerült utolérni, korábbi kérdéseinkre pedig mindannyiszor azt közölte: nincs felhatalmazása arra, hogy nyilatkozzon.

Kiss Ernőről köztudott, a kilencvenes években, a KBI főigazgatójaként eljárt több alvilági leszámolás és robbantásos merénylet ügyében is. A tábornok karrierje akkor ért véget, amikor 1998. novemberi, a Teve utcai rendőrpalota parkolójában kamerával rögzített ittas viselkedését követően egészségügyi okokból menesztették tisztségéből, és a XIII. kerületi kapitányság élére nevezték ki. Ezt a megbízatását 2007-ben vonták vissza, mert parkoló autókat tört össze ittasan, majd távozott a helyszínről, és elöljáróját úgy tájékoztatta, hogy az autóját ellopták.

A főügyészségnek alapesetben harminc napja van, hogy döntsön arról, vádat emelnek-e Kiss Ernővel szemben, azonban a KNYF-nek a korrupciós ügyek nyomozása során megismert gyakorlata alapján az egy gyanúsítottat számláló, iratismertetéssel befejezett eljárások így zárulnak. A büntető törvénykönyv szerint a vesztegetést állítva elkövetett hivatali befolyással üzérkedés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.