Az államtitkár kiemelte: ez egy olyan lehetőség a szülőknek, amellyel élni kell, hiszen a gyermekeik életét menthetik meg. 45 ezer lányt érint az oltás lehetősége, a program 1,2 milliárd forintba kerül – közölte Zombor. Úgy látja, a védőoltással és a komplex szűrőprogrammal – amennyiben ebben a pedagógusok és a szülők is partnerek – a következő évtizedekben leküzdhetik ezt a megbetegedést Magyarországon. A cél az, hogy minden érintett lány megkapja az oltást, és rendelkezésre is áll az ehhez szükséges oltóanyag-mennyiség – mondta. Közölte: évente 1450-1500 új méhnyakrákos megbetegedést diagnosztizálnak, és évente mintegy 400 nő hal meg ennek következtében.
Paller Judit megbízott országos tiszti főorvos az eseményen elmondta: a méhnyakrák a 15 és 45 év közötti nők között az első számú halálozási ok. Magyarországon alapvetően pozitív a hozzáállás a védőoltásokhoz, ezért remélhetőleg sokan veszik igénybe ezt az ingyenes védőoltást is – vélekedett. Kifejtette: Magyarországon eddig még nem volt ilyen oltási metodika, hiszen ezúttal egy kötelezően felajánlandó oltásról van szó, amelynek kampányában elsősorban az iskolák felé irányul a figyelem. A tanév elején a pedagógusok osztják szét az oltással kapcsolatos nyilatkozatokat, amelyeket szeptember 15-ig kell visszaküldeni. Ezt követően, vagyis az első félév elején kaphatják meg a lányok az első oltást, majd fél évvel később a másodikat – magyarázta.
Paller Judit hangsúlyozta: az iskolai egészségügyi szolgálatok készen állnak a feladatra, és kellő tájékoztatást is tudnak nyújtani az oltásról. Azt is hangoztatta, hogy a méhnyakrák ellen az oltás és a szűrések együttesen hatásosak igazán. Az oltásnak alapvetően nincs felső korhatára, bárkinek ajánlott – mondta. Az oltásról az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat a www.antsz.hu/hpv oldalon is nyújt információkat. A HPV a humán papillomavírus rövidítése. Több mint száz típusa van, és ezek közül legalább 13 okozhat méhnyakrákot. A méhnyakrák-megbetegedések mintegy 70 százalékáért a humán papillomavírusok közül két típus, a 16-os és a 18-as felelős. A felajánlott önkéntes védőoltás, amelyet az állam térítésmentesen biztosít, ezek ellen véd.
A humán papillomavírus (HPV) az egyik legelterjedtebb szexuális úton terjedő vírus, a világ lakosságának 80 százaléka (5-ből 4 ember) a vírus valamely fajtájával megfertőződik életében legalább egyszer. A DNS-víruscsoport a bőrön és a nyálkahártyákon okoz elváltozásokat, több mint 150 különböző típusát azonosították. A HPV igen veszélyes, bőrdaganatokat, méhnyakrákot és egyéb genitális rákot okozhat.Vizsgálatok kimutatták, hogy a méhnyakrák és az egyéb genitális karcinómák (a szeméremtest daganatos megbetegedései) több mint 90 százaléka összefügg a humán papillomavírussal. Többféleképpen is kimutatható. Megelőzésének módszerei: tartózkodás a szexuális élettől, óvszer, oltás és mikrobaölő szerek használata. (forrás: Wikipedia)