Az AB előtt a tényleges életfogytiglan

Értesülésünk szerint az igazságügyi tárca már dolgozik az új törvényjavaslaton.

Kulcsár Anna
2014. 09. 20. 5:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több helyütt is központi kérdéssé vált a tárgyalótermekben az utóbbi időben: elfogadható-e büntetőjogi rendszerünkben az életfogytig tartó fegyházbüntetés. A védők egyes súlyos bűncselekmények ügyében az Alkotmánybíróság (AB) megkeresését indítványozták. Áprilisban a Szegedi Ítélőtábla fellebbviteli tanácsa helyt adott a bátmonostori hármas gyilkosság néven ismerté vált bűnügy egyik védői kérelmének, a pert felfüggesztette és az AB-hez fordult. A büntetőtanács álláspontja szerint a régi, és a múlt év közepétől hatályos új büntető törvénykönyv is sértheti az Emberi jogok európai egyezményét, amelyet idehaza 1993-ban beiktattak a jogrendszerbe.

A felfüggesztő végzés hivatkozik arra, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága egy brit ügyben tavaly az egyezmény alapján azt állapította meg: az életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélt személyeknek már az ítélethozatalkor tudniuk kell, legalább 25 év letöltése után – megfelelő rehabilitációt követően – mikor nyílik lehetőségük a szabadulásra. Az esélytől ugyanis senkit sem lehet megfosztani. Strasbourg szerint emiatt a törvénynek meg kell engednie, hogy a hasonlóan szigorú ítéleteket időszakonként felülvizsgálják.

Bitskey Botond, az Alkotmánybíróság főtitkára lapunknak elmondta: az AB a jövő héten megkezdi a szegedi tábla beadványának tárgyalását, és hamarosan döntést is hoz. Ehhez kapcsolódik, hogy a héten az ároktői bűnügy másodfokú tárgyalásán, a Fővárosi Ítélőtáblán is szóba került az Alkotmánybíróság megkeresése, hiszen – amint megírtuk – első fokon a bíróság szintén kiszabott tényleges életfogytig tartó fegyházbüntetést.

Értesülésünk szerint az Igazságügyi Minisztérium már korábban megkezdte egy új jogszabály kidolgozását, amely – az államfő kegyelmezési jogát is figyelembe véve – összhangot teremt a hazai és az európai rendelkezések között.

Ismert, az Emberi Jogok Európai Bírósága tavaly májusban marasztalta el hazánkat a büntetési tétel alkalmazása miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.