Mezőörs térségében a délután egy óra előtti pár órában negyed métert emelkedett a Cuhai-Bakony-ér vízszintje, éjfélig pedig még mintegy harminc centimétert várnak a szakemberek, megjegyezve, hogy a térségben a medret – az elmúlt időszak csapadékos időjárása miatt – erősen benőtte a növényzet.
A katasztrófavédelem Győr-Moson-Sopron megyei szóvivője nem sokkal korábban azt közölte az MTI-vel: délután mintegy harmincan vettek részt a védekezésben Mezőörsön, ahol lakóházakat veszélyeztet a megáradt Cuhai-Bakony-ér.
Ruskáné Takács Anita jelezte: közülük tizenöten helyi önkéntesek, tizenöten pedig a Győri Járás RAAB Önkéntes Mentőszervezet tagjai; mindannyian homokzsákokat töltenek és pakolnak a víz által veszélyeztetett épületek védelme érdekében.
Korábbi közlése szerint a falu hídja mellett álló két ház udvarán már áll a víz. Eközben munkagéppel erősítik, hosszabbítják a település sportpályája mellett korábban épített terelőgátat, amelynek erősítésére ötezer homokzsákot szállítottak a helyszínre.
Háromtagú helyszíni operatív törzset állítottak fel a Cuhai-Bakony-ér Bőny és Mezőörs körzetében tapasztalt áradása miatt – közölte a katasztrófavédelem Győr-Moson-Sopron megyei szóvivője péntek este az MTI-vel.
Ruskáné Takács Anita elmondta: Mezőörsön a település focipályája mellett mintegy négyszáz méter hosszan magasítják földdel az árvízvédelmi töltést. A főutca három lakóházát ötvenméteres szakaszon, négyszáz homokzsákkal védik a víztől harminc emberrel.
Jelezte, hogy a vizsgálatok szerint a vízfolyáshoz közeli M1-es autópályát nem veszélyezteti az áradás.
Az esőzések és a Balaton magas vízszintje miatt 14 ponton kijelölték a védekezésért felelős szakembereket, de még sehol nem kellett elrendelni vízkárelhárítást a tó körüli településeken – tájékoztatta Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője az MTI-t.
A Balaton vízszintje pénteken 126 centiméter volt, ami 16 centiméterrel meghaladja a szabályozási maximumot. Tavasszal a Balaton hasonlóan magas vízállásánál erősebb széllökésekkor utcákat öntött el a víz, több településen is védekezésre kényszerültek. A szóvivő elmondta, vízkárelhárításra egyelőre nincs szükség, a Balaton apasztásának sebességét pedig napokon belül növelni kívánják, figyelembe véve a Kapos folyóból a Sióba érkező vízmennyiséget, és a Sió terhelhetőségét is.
Az elmúlt napokban a Balaton vízgyűjtő területére hulló jelentős mennyiségű csapadék miatt Siófok polgármestere már elrendelte a 24 órás figyelőszolgálatot. Reményei szerint arra nem kell számítani, hogy a tó vize a napokban a partra is kicsap, de ahol nem kellően megoldott a csapadékvíz elvezetése, ott a vízszint emelkedése miatt fel kell készülni arra, hogy a pincék víz alá kerülhetnek. A figyelőszolgálatban a katasztrófavédelem, a vízügy munkatársai és a siófoki városőrség is részt vesz.
Az esővíz Somogy több településén pincékbe tört be, elárasztotta a kerteket, udvarokat. Balatonlellén, Balatonbogláron, Balatonmáriafürdőn, Csurgón és Siófokon kellett szivattyúzniuk a tűzoltóknak.
A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság honlapján közöltek szerint Balatonlellén a Százszorszép utcában a felgyülemlett csapadék lakóházakat veszélyeztetett, ezért a balatonboglári tűzoltók a katasztrófavédelmi megbízottal közösen homokzsákokból ideiglenes gátat emeltek két épület védelmére. Ugyancsak Balatonlellén kért segítséget egy családi ház tulajdonosa, aki a pincéjéből nem tudta kiszivattyúzni a vizet, amely a kazán elektromos rendszerét veszélyeztette.
Balatonmáriafürdőn, a Rákóczi Ferenc utcában a balatonkeresztúri önkéntes tűzoltók szivattyúzzák a vizet egy szálloda udvaráról. Csurgón a medréből kilépő Máriás-patak kerteket öntött el. A víz méhkaptárakat is veszélyeztetett, ezért a csurgói önkormányzati tűzoltók szivattyút állítottak munkába az Ady Endre utcában. Siófokon öt ingatlan lábazatánál gyűlt össze esővíz, szivattyúkkal emelték át egy vízelvezető árokba.