Ismét Strasbourgban bízik Hagyó

Továbbra is bizonytalan a ma a Kecskeméti Törvényszéken folytatódó Hagyó-per sorsa.

2014. 09. 09. 3:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy év és csaknem négy hónap telt el az óta, hogy Magyarország egyik legkirívóbb önkormányzati korrupciós ügyében őrizetbe vették Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettest, de az elsőfokú ítéletre akár még évekig is várni kell – értesült lapunk. A BKV-ügyben Hagyót és 14 társát bűnszervezetben elkövetett vesztegetéssel, zsarolással, hűtlen kezeléssel és más bűncselekményekkel, másfél milliárd forintos károkozással vádolják. A 2012 júniusában a Kecskeméti Törvényszéken kezdődött elsőfokú eljárás többszöri át- és visszahelyezés miatt ma felolvasással, az előző évek tárgyalási jegyzőkönyveinek ismertetésével folytatódik.

Mint azt lapunkkal Kádár András, az elsőrendű vádlott ügyvédje közölte: továbbra is meggyőződésük, hogy az eljárás védence és a többi vádlott tisztességes eljáráshoz való jogába ütközik. – Elfogadjuk a döntést, de a BKV-ügy elsőfokú eljárási hercehurcája miatt Strasbourghoz fordulunk – közölte még május 30-án Kádár András az után, hogy a Kecskeméti Törvényszék hivatalosan bejelentette: július elsején ott folytatódik a büntetőper.

Az ügyet eredetileg a Fővárosi Törvényszéknek kellett volna tárgyalnia, ám a bíróság leterheltsége miatt átadták az aktákat a Kecskeméti Törvényszéknek. Ezt azonban később az Alkotmánybíróság alaptörvénybe ütközőnek minősítette. Ezért újbóli kijelölésre volt szükség, amely során a Kúria újfent Kecskemétre szignálta az ügyet. A volt szocialista politikus védője júniusban egészítette ki strasbourgi beadványát, sürgősséget kérve. – Amennyiben a vádlottakra nézve kedvező döntést hoznak, akkor már a jelenlegi eljárás közben kezdeményezhetjük az ügy ismételt áttételét a Kecskeméti Törvényszéktől – mondta Kádár András.

Hagyó Miklós több mint kilenc hónapot töltött előzetes letartóztatásban. Részben „penészes cellában” töltött napjai miatt – a strasbourgi bíróság jogerős döntése alapján – eddig csaknem négymillió forint kártérítést fizetett neki a magyar állam. Az ügyészség szerint Hagyó mint a bűnszervezet létrehozója és vezetője személyes és politikai jellegű kiadásait finanszírozta a korrupciós pénzekből. A vádlottak padján ül Demszky Gábor volt SZDSZ-es főpolgármester korábbi politikai főtanácsadója, Mesterházy Ernő, két volt BKV-s vezérigazgató, Antal Attila és Balogh Zsolt, Regőczi Miklós egykori vezérigazgató-helyettes és a 86 millió forint végkielégítésével a botrányt „kirobbantó” Szalainé Szilágyi Eleonóra humánpolitikai igazgató.

Az eddigi tárgyalásokon a vádlottak és ügyvédjeik tagadták az ellenük felhozott vádakat, és „kényszervallatással, pszichikai nyomásgyakorlással, sőt politikai megrendelésre tett, erőszakkal kicsikart vallomásokról” beszéltek. Hagyó kivételével „visszavonták” vagy jelentősen módosították a nyomozók előtt tett vallomásaikat. Így tett a korábban a nokiás dobozról, a Hagyó által tőle követelt évi tizenötmillió forintról, a bűncselekmények menetéről részletesen valló Balogh Zsolt is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.