A politikus úgy fogalmazott, „azok vagyunk, amiért kiállunk”. Hozzátette, a lakótelepek világában különösen fontos, miként szerveződik egy közösség, hogyan találnak egymásra az emberek, és milyen értéket tudunk külön-külön és együtt is képviselni.
Kothencz János közölte, az emlékhely üzenet az utánunk érkezőknek, a gyermekeinknek: azt szeretnék, hogy ők ebben a városban nőjenek föl, és ne éljenek máshol azért, mert csak ott találtak munkahelyet.
A polgármesterjelölt kijelentette, Szeged a szegedieké. A közösséghez tartozás az egyenes útja a nemzethez tartozás élményének kialakulásához. Ez az az érték, amelyet kötelességünk megosztani a körülöttünk élőkkel – mondta Kothencz. A politikus rámutatott, Szeged jövőjét az az összetartás, összefogás adhatja meg, amelyet a közösség megjelenít.
A Vértót és a mellette álló dombot 33 éve alakították ki záportározóként. Az elmúlt években a Független Városi Szövetség – Magyar Egyesület Apró-Juhász János elnök vezetésével emlékhelyet alakított ki a dombon. Az egyesület tagjai életfát állítottak, emlékművet emeltek a székely himnusz szerzői, Csanády György és Mihalik Kálmán tiszteletére, a dombon elhelyezték a nyolc székely szék motívumaival díszített székely kaput, egy turulszobrot, a magyarság nagyjai előtt tisztelgő kopjafákat, valamint a Fény – A magyarság megmaradásának emlékjele című szoborcsoportot.
Az ünnepségen Apró-Juhász János elnök az emlékhelyet jelképesen Kothencz János polgármesterjelöltre bízta.