Vége az aláírásgyűjtésnek

Lejárt a határidő az október 12-i önkormányzati választásokon indulni szándékozóknak, így a főpolgármesteri posztért versenybe szállóknak is.

Munkatársainktól
2014. 09. 09. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Választási Iroda honlapja szerint Budapest vezetéséért tízen méretnék meg magukat. Lapzártánkig Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester mellett csak a jobbikos Staudt Gábort, az LMP-s Csárdi Antalt és az Együtt–PM színeiben induló, de a másik két baloldali kis párt támogatását is élvező Falus Ferencet vették nyilvántartásba. Tarlós szerint a baloldali kihívója neve alatt futó választási programnak nem a szakszerű városvezetés a fő eleme, hanem megpróbál negatív érzelmekre alapozni, de közben becsapja a választókat. A jelenlegi főpolgármester szerint Falus programja finanszírozhatatlan és belátható időn belül megvalósíthatatlan.
Patyi András, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke lapunknak elmondta: hamarosan nyilvánvalóvá válik, kinek a neve kerülhet fel a szavazólapokra. Az őszi voksoláson több mint húszezer közéleti tisztség betöltéséről dönthetnek a szavazópolgárok: 3177 polgármester és 16 853 képviselő személyéről határozhatnak, s 418 jelöltet küldhetnek a megyei közgyűlésekbe.

A jelöltek és a jelölőszervezetek száma egyébként az idén kevesebb, mint a négy évvel ezelőtti voksolás idején volt.

Egyetlen korrupciós botrány sem volt a városházán 2010 óta, ellentétben a korábbi baloldali ciklusokkal – nyilatkozta tegnap a Kossuth rádióban Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester. Kiemelte: a főváros átláthatóan működik, a BKV-nak nem kellett több hitelt felvennie, a nagyberuházások mellett pedig számos középületet és közterületet újítottak fel.

– Falus Ferenc (Együtt–PM) programja megvalósíthatatlan. A baloldal jelöltje negatív érzelmekre alapoz, de közben becsapja a választókat. Legalább saját stábja tudhatná, hogy olyan ígéreteket tesz, amelyekre sem joga, sem eszköze, sem hatásköre nincs – szögezte le Tarlós István, aki az ajánlásleadások tegnap 16 órás határidejének lejárta előtt sokáig csak másodmagával, Staudt Gáborral (Jobbik) volt hivatalos jelölt.
A hivatalos nyilvántartás szerint velük együtt azonban összesen tízen adták le a saját számításaik szerint ötezernél több aláírást. A Fővárosi Választási Bizottság (FVB) közülük tegnap délután Falus Ferencet és Csárdi Antalt (LMP) vette nyilvántartásba. A többiek: Ács László (Zöldek), Bodnár Zoltán (MLP), Bokros Lajos (MoMa), Thürmer Gyula (Munkáspárt), valamint Magyar György és Galyas István független jelöltek lapzártánkkor még döntésre vártak.

Az FVB kisorsolta az október 12-i szavazólapon a jelöltek sorrendjét is, ugyanakkor el sem bírálhatta az elmúlt hetek egyetlen női jelöltjeként megismert Fürst Izabella ajánlásait. Kiderült ugyanis, hogy tegnap megvonta tőle a bizalmat a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja (SZMPP). A Schmuck Andor vezette párt az erről szóló közleményben nem indokolta meg a döntést, csupán annyit írtak, hogy a szociáldemokraták a pozíciók helyett a tisztességes politizálást tartják a legfontosabbnak. Fürst, akit két hete mutattak be mint az SZMPP és a Magyar Nők Szövetségének a közös jelöltjét, a maga részéről jelezte, hogy elfogadja a döntést, és minden érintettől elnézést kér.

Meg nem erősített források szerint előkerült egy olyan hangfelvétel az internetről, amely kompromittáló volt a jelöltre nézve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.