A Nemzeti Választási Iroda honlapja szerint Budapest vezetéséért tízen méretnék meg magukat. Lapzártánkig Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester mellett csak a jobbikos Staudt Gábort, az LMP-s Csárdi Antalt és az Együtt–PM színeiben induló, de a másik két baloldali kis párt támogatását is élvező Falus Ferencet vették nyilvántartásba. Tarlós szerint a baloldali kihívója neve alatt futó választási programnak nem a szakszerű városvezetés a fő eleme, hanem megpróbál negatív érzelmekre alapozni, de közben becsapja a választókat. A jelenlegi főpolgármester szerint Falus programja finanszírozhatatlan és belátható időn belül megvalósíthatatlan.
Patyi András, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke lapunknak elmondta: hamarosan nyilvánvalóvá válik, kinek a neve kerülhet fel a szavazólapokra. Az őszi voksoláson több mint húszezer közéleti tisztség betöltéséről dönthetnek a szavazópolgárok: 3177 polgármester és 16 853 képviselő személyéről határozhatnak, s 418 jelöltet küldhetnek a megyei közgyűlésekbe.
A jelöltek és a jelölőszervezetek száma egyébként az idén kevesebb, mint a négy évvel ezelőtti voksolás idején volt.
Egyetlen korrupciós botrány sem volt a városházán 2010 óta, ellentétben a korábbi baloldali ciklusokkal – nyilatkozta tegnap a Kossuth rádióban Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester. Kiemelte: a főváros átláthatóan működik, a BKV-nak nem kellett több hitelt felvennie, a nagyberuházások mellett pedig számos középületet és közterületet újítottak fel.
– Falus Ferenc (Együtt–PM) programja megvalósíthatatlan. A baloldal jelöltje negatív érzelmekre alapoz, de közben becsapja a választókat. Legalább saját stábja tudhatná, hogy olyan ígéreteket tesz, amelyekre sem joga, sem eszköze, sem hatásköre nincs – szögezte le Tarlós István, aki az ajánlásleadások tegnap 16 órás határidejének lejárta előtt sokáig csak másodmagával, Staudt Gáborral (Jobbik) volt hivatalos jelölt.
A hivatalos nyilvántartás szerint velük együtt azonban összesen tízen adták le a saját számításaik szerint ötezernél több aláírást. A Fővárosi Választási Bizottság (FVB) közülük tegnap délután Falus Ferencet és Csárdi Antalt (LMP) vette nyilvántartásba. A többiek: Ács László (Zöldek), Bodnár Zoltán (MLP), Bokros Lajos (MoMa), Thürmer Gyula (Munkáspárt), valamint Magyar György és Galyas István független jelöltek lapzártánkkor még döntésre vártak.
Az FVB kisorsolta az október 12-i szavazólapon a jelöltek sorrendjét is, ugyanakkor el sem bírálhatta az elmúlt hetek egyetlen női jelöltjeként megismert Fürst Izabella ajánlásait. Kiderült ugyanis, hogy tegnap megvonta tőle a bizalmat a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja (SZMPP). A Schmuck Andor vezette párt az erről szóló közleményben nem indokolta meg a döntést, csupán annyit írtak, hogy a szociáldemokraták a pozíciók helyett a tisztességes politizálást tartják a legfontosabbnak. Fürst, akit két hete mutattak be mint az SZMPP és a Magyar Nők Szövetségének a közös jelöltjét, a maga részéről jelezte, hogy elfogadja a döntést, és minden érintettől elnézést kér.
Meg nem erősített források szerint előkerült egy olyan hangfelvétel az internetről, amely kompromittáló volt a jelöltre nézve.