Cseresnyés Péter polgármester (Fidesz-KDNP) a csaknem teljes létszámban összegyűlt közgyűlési képviselők előtt kijelentette: a Principálison nincs árvíz, mert a csatorna vizét sikerült a mederben tartani és ezzel megakadályozni a kiöntést. A gondot az alacsonyabban fekvő területeken álló belvíz okozza, illetve az, hogy a kiskanizsai városrész felőli oldalon egykor állt töltés az évtizedek során „eltűnt”.
Kifejtette, hogy a katasztrófavédelem és a vízügyi igazgatóság szakembereinek irányításával, gépeket, eszközöket felajánló cégek, illetve önkéntesek, köztük diákok közreműködésével homokzsákokból építettek ideiglenes gátakat, hogy megelőzzék a csatorna vizének kiöntését.
Ellenzéki képviselők kritikájára reagálva Cseresnyés Péter arról is beszélt, hogy az elmúlt négy évben többször is megtörtént a csatorna medrének megtisztítása a növényzettől, illetve elkészültek a mederkotrási tervek is. Ez utóbbihoz nemrég megszülettek a hatósági engedélyek, a remények szerint pedig a jövő évben meglesz a szükséges anyagi fedezet is a munkálatokhoz.
A mederkotrás révén minden bizonnyal nagyobb mennyiségű vizet tud majd elvezetni a csatorna, de azt nem tudják megakadályozni, hogy a mélyebben fekvő ingatlanokon a nagyobb esőzések után ne jelenjen meg a belvíz – fejtette ki a polgármester.
Dobos István, a nagykanizsai katasztrófavédelmi kirendeltség vezetője elmondta: az elmúlt három hétben a Principális vízgyűjtőjén 300 millimétert meghaladó mennyiségű csapadék hullott. A vízzel rendkívül telített talaj nem tudja elnyelni az újabb esőket, ezért alakult ki több helyen is belvíz, amit a kiskanizsai városrészben három helyen is folyamatosan szivattyúznak.
Hangsúlyozta, hogy senkit nem kellett lakóházából kiköltöztetni, és ahol szükséges, a melléképületeket is meg tudják védeni, azokból értékeket, állatokat nem kellett kimenteni.
A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság helyszínen lévő szakembere arról számolt be, hogy a hét elején ezekben a napokban várt 100-120 milliméternyi csapadék kevesebb, nagyjából 80 milliméter körüli lesz.
Korábban arra számítottak, hogy a jelentős mennyiségű eső hatására akár 290 centiméterre is emelkedhet Nagykanizsánál a Principális vízszintje, de a mostani előrejelzések szerint a vízállás nem haladja meg a 280 centimétert.
Előrejelzésében az Országos Vízügyi Főigazgatóság pénteken azt írta, a következő napokban várható csapadékos idő következményeként jelentősebb árhullámok alakulhatnak ki az országban.
Közölték, az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) ülésén pontosították a létszám-átcsoportosításokat. Ennek nyomán pénteken délelőtt szegedi szakemberek indultak segíteni a Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóságra. A Principális-csatorna menti talajviszonyok feltárására talajmechanikai szakértőt rendelt ki az OMIT. Áttekintették a hajózható folyószakaszokon esetleg szükségessé váló hajózási zárlat lehetőségét is, de a vízi közlekedés korlátozására egyelőre nincs szükség – írta az OVF.
A Duna magyarországi felső szakaszán Nagybajcsnál az elsőfokú készültség szintjét közelítő vízállások várhatók. Budapestnél várhatóan az alsó rakpart szintjét sem éri el a levonuló árhullám – közölték. A Lajtán Mosonmagyaróvárnál a harmadfokú szintet meghaladó vízállás várható. A Répcén is jelentős vízszintemelkedésre kell felkészülni. A Murán és a Dráván egyaránt az elsőfokú árvízvédelmi készültség szintjét meghaladó vízállások várhatók.
A Principális-csatornán az elmúlt 24 órában hullott 30-35 milliméternyi eső hatására a nap folyamán további, lassú 5 centiméter körüli vízszintemelkedés várható. Belvíz miatt öt vízügyi igazgatóság területén, hét szakaszon van érvényben elsőfokú, egyen másodfokú, három szakaszon pedig harmadfokú készültség. A reggeli adatok alapján az elöntött terület nagysága 452 hektár, ebből öt hektár vetés-szántó.
Az OVF kiemelte: a meteorológiai helyzet fokozott bizonytalansága miatt a hidrológiai helyzet másképp is alakulhat, de a jelenlegi előrejelzés szerint jelentős mennyiségű csapadék (legalább napi 5 milliméter) a hétvégén még szinte az ország teljes területén várható.
Péntek délután a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság arról tájékoztatta a távirati irodát, hogy a Rába intenzíven árad, Szentgotthárdnál pénteken délben még viszonylag alacsonyan tetőzött a vízszint, Körmendnél viszont már szükség volt az elsőfokú árvízvédelmi készültség elrendelésére, a következő órákban további csapadék érkezésére és emiatt egy magasabb árhullám levonulására is számítanak a hidrológus szakemberek – közölte az MTI-vel pénteken a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság.
Gaál Róbert védelemvezető tájékoztatása szerint szombaton a másodfokú készültség elrendelésére is szükség lehet. Szentgotthárdnál 330 centiméter feletti, Körmendnél pedig 380 centiméter feletti vízállást valószínűsítenek.
A Zalán Zalalövőnél 70 centiméteres árhullám alakult ki, Zalaegerszegen pedig már több mint egy métert emelkedett a vízszint egy nap alatt, Zalaapátinál pedig szintén áradás tapasztalható. Amennyiben az előre jelzett nagy mennyiségű csapadék lehullik a Zala vízgyűjtő területére, akkor a jövő héten már védelmi fokozatot elérő vízállás alakulhat ki Zalaapátinál, de helyi elöntésekre is számítani kell.