Az MSZP tegnap ülésező budapesti párttanácsa is egyetértett az országos vezetés által hangoztatott állásponttal, miszerint nem kérnek sem a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióból (DK), sem a Szigetvári Viktor irányította Együtt–PM-ből. Úgy tudjuk, abban voltak kisebb nézetkülönbségek, hogy ezt kell-e agreszszíven kommunikálni, vagy inkább nem kell tudomást venni róluk.
Információink szerint a több órás, zárt ajtók mögött megtartott tanácskozáson ismét arra jutottak, hogy az önkormányzati választáson a fővárosban megvalósult koordinált indulás kudarc volt, amiért az Együtt–PM-et terheli a felelősség. Ezt indulatosabban is megfogalmazták azon kerületek képviselői, ahol a koordinált indulás miatt át kellett adniuk a polgármester-jelöltség lehetőségét a DK-nak vagy az Együtt–PM-nek.
Az MSZP fővárosi párttanácsa – utólag – egyetértett abban is, hogy ki kellett volna tartaniuk saját főpolgármester-jelöltjük, Horváth Csaba mellett. Forrásaink szerint többen is úgy érveltek, hogy Horváth jobb eredményt is elérhetett volna, mint Bokros Lajos. Kunhalmi Ágnes budapesti elnököt a megállapodás miatt nem támadták. Kapott azonban óvatos bírálatokat az országos pártvezetés. Úgy tudjuk, néhányan szóvá tették, hogy az országos elnökség kommunikációja nem volt megfelelő. Korábban is beszámoltunk róla, hogy a fővárosi szocialisták bírálták egyrészt Tóbiás József pártelnököt, amiért csak a kampányhajrában jelent meg, s akkor is ellentmondott a budapesti vezetésnek, s Gőgös Zoltán elnökhelyettest, aki napokkal a választás előtt kikiáltotta Tarlós Istvánt győztesnek. Az eredmények értékelése nem ért véget, a kerületeknek el kell készíteniük egy saját elemzést is.
Ma az MSZP országos választmánya is összeül, hogy az önkormányzati választás mellett a tavaszi országgyűlési és a májusi európai parlamenti voksolás eredményét is kiértékelje, a beszámolót Tóbiás József tartja. A pártelnök már a múlt vasárnapi szavazás estéjén is állást foglalt a másik két baloldali kis párttal való szakításról, várhatóan a választmány előtt is ezt fogja képviselni. Emlékezetes, Tóbiás úgy fogalmazott: a párt „nem köt több rossz alkut” és nem fogadja el a „Gyurcsány Ferenc által képviselt hatalmi vezérelvű politikát”. Szocialista forrásaink szerint a párt nagy többsége ebben egyetért, ahogyan azt sem vitatja érdemben senki, hogy az MSZP-nek ezután saját magával, az építkezéssel és a megerősödéssel kell foglalkoznia.
A DK korábban szűkszavú közleményben reagált, hogy tiszteletben tartják a szocialisták döntését, tegnap pedig Molnár Csaba, a párt alelnöke úgy fogalmazott: „nyilván nem kapálózunk, nem futunk a dolog után”. Szerinte azonban egy-két éven belül lehet még együttműködés.
Az MSZP választmányi ülésén döntenek arról is, ki üljön be a parlamentbe a Szegeden ismét polgármesteri címet szerző Botka László helyére. Úgy tudjuk, az egyedüli jelölt Gőgös Zoltán. Korábban Kránitz László neve is felmerült, ám ő a napokban jelezte, nem ambicionálja az országgyűlési képviselőséget. Az, hogy csak egy jelölt legyen, a párt elnökségének is érdeke.
Több MSZP-s vezető is tudott a baloldali kis pártok támogatásával a belvárosi képviselői helyért induló Bródy Gábor képviselőjelölt egymilliárdos cégügyéről – közölte tegnap az Egyenlítő blog volt főszerkesztője. Németh Gábor korábban arról írt, hogy Bródy 2004 óta különböző cégeket alapított, majd azokból a felszámolás előtt új társaságba mentette át a vagyont. Az ügyben a felszámoló tett feljelentést a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál, egyebek közt adócsalás és csődbűncselekmény gyanújával. Németh Gábor most azt írja, hogy információi szerint az ügyről tudott a belvárosi MSZP-t vezető Steiner Pál, a párt fővárosi vezetői, s Tóbiás József pártelnök is. Úgy vélte, akkor érhette meg a pártnak ennek ellenére is elindítani képviselőjelöltként, ha a főváros, a kormányhivatal és magáncégek megkárosításából szerzett pénzből részesült a pártkassza. (MN)