Bonyodalom egy kastély körül

Kell egy új kollégium Sellyének. Csak éppen nem ott, nem úgy, ahogy az iskola szeretné, mert az nem a legjobb a városnak.

Velkei Tamás
2014. 10. 01. 3:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sellyei kastélypark helyreállítása, flórájának pótlása és bővítése, a park történelmi jellegének megőrzésével – ez áll az ódon épület előtt álló, uniós fejlesztést propagáló táblán. Az önkormányzati beruházásban megvalósuló projekt több mint 185 millió forint uniós támogatásban részesült. A munkálatokkal ez év augusztus 31-re kellett volna végezni, ám a tanév kezdetére nem fejeződött be az építkezés. A kastély a Földművelésügyi Minisztérium Mezőgazdasági Szakképző Iskola kollégiumának ad otthont, zajlik az új tanév, a kastélyban lakó diákok azonban sokáig csak úgy tudták az épületet megközelíteni, hogy a kapu mellett rögtönzött, téglákból emelt „lépcsőn” léptek át a kerítés talapzatán. A bejárat előtti területet ugyanis felásták, hogy díszburkolatot építsenek az omladozó kastélyhoz. (A munkálatokkal azóta végeztek.)

Mindez abszurdnak tűnik, pedig igaz, a tulajdonjogi helyzet szerint az épület nem az önkormányzaté (így fel sem újíthatja), csak a parknak tulajdonosa. Nagy Attila jelenleg független polgármester (a tavaszi országgyűlési választáson azonban az MSZP–Együtt–DK–PM–MLP színeiben volt Tiffán Zsolt kihívója Baranya 4. számú választókerületében) szerint azért csúszott szeptember 30-ra az átadás, mert az „előrehaladást nehezítették az időjárási viszonyok”. Ezenkívül az iskolaigazgató lánya által indított birtokvédelmi eljárás miatt hosszabbítást kellett kérniük az építkezés folytatására.

A kastély vagyonkezelője a szomszédos telken található mezőgazdasági szakközépiskola (az épületet később át kell majd adnia a kincstárnak), a tanintézmény azzal is tisztában volt, hogy a patinás, de szebb napokat látott épület nem ideális, a kastély leromlott állaga miatt alkalmatlan kollégiumi funkciójának betöltésére. A szakképző iskola új kollégiumi épületet szeretett volna építeni egy másik, az iskolával szomszédos telken, ahol szintén kollégiumi szobák (csak szűkösek és korszerűtlenek), valamint tanműhelyek voltak. A létesítmény azonban nem készült el tanévkezdésre, s nem azért, mert az iskola vezetése hanyag lett volna.

A beruházás kezdetét Nagy Attila polgármester odázta el, dacára annak, hogy a felújítás, bővítés az agrárképzéssel foglalkozó oktatási intézmények támogatását biztosító kormányhatározattal, állami támogatású program keretében zajlik. Kezdeményezésére az önkormányzat megtámadta az érvényes építési engedélyt. Nagy Attila a késlekedés kapcsán leszögezte: nem volt hátsó szándékuk, csupán észrevételezték, hogy a helyszín a város helyi építési szabályozási rendelete szerint nem alkalmas, mert egy parkosabb környezetet megfelelőbbnek véltek. Akkoriban, amikor a park túloldalán álló leánykollégiumot építették, még nem volt kedvezőtlen a besorolás a „funkció letelepítésére”, ám ezután új engedélyeztetési eljárást folytattak le, ezért kellett fölhívniuk erre az építtető figyelmét.

Így került volna az önkormányzati tulajdonú, régi általános iskola üresen álló épületébe a kollégium, szobáit nyáron kereskedelmi szálláshelyként akarták értékesíteni. A jelenlegi helyen épülő kollégium nem alkalmas erre, vélekedett a városi testület. A gond csak az, hogy az általános iskola a szakképzővel egy utcában, azzal szemben áll.

Lényegében ezt állapította meg a másodfokon eljáró Baranya Megyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatalának határozata is: az építtető engedélykérelme nem új épületre vagy funkció létesítésére vonatkozik, hiszen ott korábban is szakiskola, tanműhely és kollégium működött. A meglévő funkció pedig illeszkedik a kereskedelmi, szolgáltató gazdasági területfelhasználási egységbe, mivel az épületben mezőgazdasági szakoktatás folyik, amely gazdasági terület része.

Megállapították még, hogy a kollégium szálláshely funkció betöltésére alkalmas. Az országos településrendezési és építésügyi követelményekről szóló kormányrendelet azt is kimondja, hogy a kereskedelmi szolgáltató területen ideiglenesen oktatási épület is elhelyezhető. Ám hiába adott igazat az iskolának a másodfokú építésügyi hatóság, a procedúra 3-4 hónapos csúszáshoz vezetett. Simon Éva igazgató szerint jó, ha karácsonyra birtokba vehetik az épület egy részét; ha elkészül, modern, tágas, fürdővel ellátott szobák, konyha, sportcsarnok várja majd a tanulókat.

– Ha a járási építési hatóság szerint nincs gond a területtel, akkor részünkről sincs, éppen ezért nem támadtuk meg a másodfokú döntést. Lehet lamentálni, jó-e a helyszín vagy sem, de csak addig, amíg nem veszélyeztetjük a programot – fejtette ki érdeklődésünkre a városvezető. Hozzáfűzte: érdeke volt a városnak, hogy a kollégium komfortosabb, szebb legyen, a felújítást a legjobb célnak tartja; meglátása szerint az unióból érkező „több ezer milliárd forintot nagy bűn nem felhasználni, de nagy bűn rosszul felhasználni”.

A helyzet fonákságát érezhette a polgármester, aki nemrégiben a megyei lapban is már a város számára fontos beruházásként értékelte az új kollégiumi szárny építését. A cikkben azonban lebegtette a kastély sorsát, mondván, a hasznosításáról később döntenek. Nagy Attila a kastély sorsáról szólva lapunknak azt mondta: jelezték a vagyonkezelőnek, hogy az épület hasznosításában részt szeretnének venni, s hozzáfűzte, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a hasznosítást a helyhatóságnak kell megoldania.

Helyzetértékelés

Részlet Tiffán Zsolt interjújából, Magyar Nemzet, 2014. április 4.: „A baloldali képviselőjelölt, a sellyei polgármester, Nagy Attila egy hónapja támadta meg az új sellyei kollégium építését. A XVIII. században épült Draskovich-kastélyban ma hetven gyerek lakik borzalmas körülmények között. Nedves szobák, lepusztult szekrények, mosdók, WC-k jellemzik az épületet. Orbán Viktor miniszterelnök tavaly járt nálunk, ő maga is látta a házat 2010-ben, ezután a kormány döntött arról, hogy a sellyei iskola területén egy új kollégiumot építsünk félmilliárdért. Ezt a vállalásunkat teljesítettük, az építési engedélyt megkaptuk, ám egy fellebbezés azért érkezett, méghozzá Nagy Attilától. Sunyi, alattomos szocialista húzásról van szó. Ő azt gondolja, hogy velem, a politikai ellenfelével bohóckodik, de nem. Ő ezzel arcul csapta, megalázta azokat a gyerekeket, akik végre normális körülmények között akarnak tanulni. De mit is várhatunk tőle, hiszen ő korábban is boldogan ölelkezett Simon Gáborral, és egy olyan éhségmenetet vezetett, amelynek tagjait egy négycsillagos harkányi szállodában helyezték el, miközben ő Jaguarjából kiszállva csatlakozott a nyakkendős éhezőkhöz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.