A Pólus-Coop Zrt. jogelődje 1976 óta működött Ajkán, ahol a cégnek ma hét üzlete van, 260 főt foglalkoztat, amellyel a város egyik legnagyobb munkaadójának számít, ráadásul évente negyvenmillió forint helyi adót is fizet. A cég beszállítója a kórháznak, támogat kulturális rendezvényeket, sporteseményeket és a helyi labdarúgó- klubot. Amikor Schwartz Béla (MSZP) elfoglalta a városvezetői széket, a Cooppal is jó kapcsolatot ápolt, ám Bogdán József elnök-igazgató emlékei szerint a 2010-ben zárult ciklus után „elferdültek a dolgok”. Ez odáig fajult, hogy egy szeptemberi testületi ülésen módosították a helyi építési szabályzatot. Így a 45 éve ugyanazon a helyen működő Zenit áruházból levágnának egy 12 méteres részt, az üzlet negyven százalékát és megszűnne a parkolójának egy része, helyükön út épülne. Az indoklás szerint azért, hogy a bolt mögötti parkolót jobban meg lehessen közelíteni.
– A rendezési terv módosításához fűzött véleményünket a testület nem vette figyelembe, és megszavazta a rendelkezést – emlékszik a cég elnöke. Ezért ellenkampányba kezdtek: minden ajkai üzletük kirakatába tiltakozóplakátokat helyzetek. Olyanok is készültek, amelyeken azoknak a képviselőknek a nevét is feltüntették, akik megszavazták a módosítást. Az üzleten belül a tőkehúspult előtt pedig felfestették, meddig bontanák le az üzletet.
Szeptember végén jött a következő menet: az önkormányzat egy rendkívüli testületi ülésén azzal bízta meg a polgármestert, hogy az ugyancsak a Pólus-Coop tulajdonában álló vásárcsarnokot perelje vissza a városnak. A piacnak otthont adó épületet az ajkai polgárok építették társadalmi munkában még a rendszerváltozás előtt, a vásárcsarnokot 2003-ban adta el a város a Pólus-Coop Zrt.-nek. (Ekkor már Schwartz Béla a polgármester.) A Fidesz helyi alapszervezete már akkor jelezte: ne értékesítsék az épületet, ám a szocialista képviselők nem hallgattak az ellenzékre, és hároméves bérleti díjnak megfelelő összegért megváltak a csarnoktól. A vásárcsarnok környéke önkormányzati tulajdonban maradt, amelyet a cég bérel a várostól, itt alakították ki a szombati bolhapiacot, amikor már hajnalban elkezdődik a zsibvásár.
– Schwartz Béla arról beszél, hogy ez áldatlan állapot, egyet felejt el csupán: a csarnokot ő építtette mai helyére még tanácselnökként – mondja Fenyvesi Zoltán, a város egyik fideszes képviselője, polgármesterjelöltje. – Ezzel sem lenne probléma, ha csupán zöldséget, gyümölcsöt, húst árulnának a zárt térben. A bolhapiacot azonban, ahogy ő is előállt most ezzel a javaslattal, ki kellene költöztetni a város szélére, de ha a városnak gondja van valamivel, leül és tárgyalás útján megpróbálja rendezni a helyzetet. Ha ez nem megy, jogi útra terelheti az ügyet. Azt viszont semmiképpen nem tartjuk járható útnak, hogy a polgármester fenyeget, zsarol.
– A Pólus-Coop az adásvételi szerződés előszavában különböző vállalásokat tett, s ha ezeknek nem felelne meg, az önkormányzat öt éven belül visszavásárolhatja a csarnokot. A kritériumoknak eleget tettünk, igaz, nem száz százalékban – ismeri el Bogdán József.
– Bőven eltelt az öt év, ám a város nem élt lehetőségével. Nem értjük az ámokfutást, amivel az üzletünket le akarják rombolni, csarnokunkat visszaállamosítani. Elmondja: ha a helyhatóság jelezte volna a cégnek, hogy valamivel problémája van, törekedtek volna a megegyezésre.
Hogy mi az oka a mosolyszünetnek, a támadásoknak, a Pólus-Coopnál egyetlen okra tudják visszavezetni: évekkel ezelőtt Schwartz a számos multilánc után még egy hipermarketet akart a városba telepíteni. Az üzletet a kórház parkolójának egy részén és a csónakázótó melletti természetvédelmi területen emelték volna. A Pólus-Coop támogatott egy zöldszervezetet, ezzel megakadályozva, hogy felépülhessen az áruház. Persze nem önzetlenül, a nyitás bevallottan tönkretette volna a Pólus-Coop üzleteit, beszállítóit. A hipermarket végül nem épült meg, a döntést bíróság mondta ki. Szerettük volna megismerni Schwartz Béla véleményét is, ám hiába kerestük, nem vette fel a telefonját.