Hamarosan kezdődhet a mérnökképzés Szombathelyen

A mérnökképzés beindításával egy új perspektíva nyílik a szombathelyi felsőoktatásban.

MD
2014. 10. 05. 16:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hende Csaba közölte: a mérnökképzés beindításával egy olyan új perspektíva nyílik a szombathelyi felsőoktatásban, amely nemcsak a felsőoktatási intézmény, hanem a város, valamint az egész régió jövőjét is nagy mértékben, pozitívan befolyásolja. Hozzátette, hogy a nyugat-dunántúli régió jövőjét továbbra is az ipar fogja meghatározni, ennek az iparnak pedig belátható időn belül több száz, helyben képzett mérnökre van szüksége.

Kitért arra, hogy a gépészmérnökképzés megindítását a Nyugat-Pannon Mechatronikai és Járműipari Központba tömörült vállalatok kezdeményezték, ezt a törekvést karolta fel a város önkormányzata, a kormány pedig messzemenően – mint a példa mutatja, kézzelfogható módon, pénzzel is – támogatja.

Hende Csaba hangsúlyozta: Szombathely rengeteget nyer a képzéssel, hiszen biztosítottá válik annak az ambiciózus iparfejlesztési politikának a folytatása, amely egymilliárd eurónyi tőkebefektetést és 20 ezer új munkahely megteremtését irányozza elő a következő 10 évben az autóipar, a gépipar és az elektronikai ipar területén a régióban.

Közlése szerint mindez igen jótékonyan fogja érinteni a város költségvetését, hiszen már a 2010 óta lezajlott ipari fellendülés nyomán is 40 százalékkal nőtt a város iparűzési adóból származó bevétele, amely a következő évtizedben akár meg is duplázódhat.

Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) felsőoktatásért felelős államtitkára a sajtótájékoztatón elmondta: 12 felsőoktatási intézmény összesen csaknem 7 milliárd forint támogatásban részesül a Felsőoktatási Struktúraátalakítási Alapból, az intézmények közül a legtöbb támogatást a Nyugat-magyarországi Egyetem kapta. Ennek egyike, hogy az intézmény az adósságcsökkentés és szervezeti ésszerűsítések mellett az új típusú tevékenység, vagyis a mérnökképzés beindításának kezdeti költségeit is ebből finanszírozhatja – tette hozzá.

Szólt arról is, hogy a szombathelyi gépészmérnökképzés duális formában zajlik majd, vagyis a vállalatok az eddiginél sokkal jobban, a gyakorlati tevékenység mellett az elméleti képzésbe is bekapcsolódnak, sőt akár a tananyagfejlesztésbe is.

Puskás Tivadar (Fidesz–KDNP), Szombathely polgármestere elmondta: a tervek szerint az új Duális Felsőoktatási Képzési és Kutató Intézetet is Szombathelyen alapítják majd meg, annak elsősorban az lesz a feladata, hogy a kis- és középvállalatok számára is lehetőséget nyújtson a duális képzésbe való bekapcsolódásra.

A polgármester közölte: szintén a tervek között szerepel, hogy a mérnökképzés beindításával párhuzamosan az egyetem tanárképző karán újra megkezdődjön Szombathelyen a matematika- és fizikatanárok képzése.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.